АП наведува дека Иринеј, кога стана патријарх во јануари 2010 година, по смртта на патријархот Павле, „беше умерен и компромитиран избор за патријарх во рамките на фракциите во Српската православна црква“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 ноември, 2020 20:53

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СМРТТА НА ПАТРИЈАРХОТ ИРИНЕЈ: Тој беше критичар на Западот поради Србија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Бројни светски агенции и медиумски куќи ја пренесоа веста за смртта на патријархот Иринеј и мнозинството изјавија дека тој беше „критичар на Западот за Србија“.

Ројтерс пишува дека Иринеј бил „конзервативец кој имал големо политичко влијание“ и дека неговата состојба „драстично се влошила во четвртокот“.

„Српската православна црква има околу 12 милиони верници, претежно во Србија, Црна Гора и БиХ, како и во САД, Австралија и Западна Европа“, се вели во текстот, додавајќи дека Иринеј се противел на независноста на Косово и Метохија.

„Тој рече дека Србија треба да се приклучи на ЕУ, ако Унијата ги почитува српскиот идентитет, култура и религија“, пишува Ројтерс.

Агенцијата АП пишува дека Иринеј, „кој ја критикуваше политиката на ЕУ кон Србија, апелираше за блиски односи со Русија“. Се додава дека патријархот Иринеј бил на погребот на митрополитот Амфилохије, без маска, а потоа бил хоспитализиран неколку дена подоцна.

“Од хоспитализацијата на патријархот, српските свештеници побараа од своите парохијани сериозно да ја сфатат заканата со короната. Тие претходно негираа дека постои опасност од вирусот”, се додава во него.

АП наведува дека Иринеј, кога стана патријарх во јануари 2010 година, по смртта на патријархот Павле, „беше умерен и компромитиран избор за патријарх во рамките на фракциите во Српската православна црква“.

„Сепак, со текот на годините, тој зазеде строг, националистички став што го имаше СПЦ за време на војните на Балканот во 90-тите години на минатиот век. Тој често ја критикуваше западната политика кон Србија во врска со Косово и Метохија и одржуваше блиски односи со Руската православна црква.

АП наведува дека „Иринеј, сепак, беше еден од ретките српски црковни луѓе кои отворено повикаа на подобрување на односите со Римокатоличката црква, велејќи дека православните и католичките цркви треба да ги надминат историските несогласувања“.

Британскиот BBC, со хронологија на хоспитализација и влошување на состојбата на патријархот, изјави дека Иринеј имал големо политичко влијание, потсетувајќи дека тој бил на погребот на Амфилохије на 1 ноември, а на 4 ноември бил позитивен на вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Неколку службеници на СЗО предупредуваат и на лажно чувство на сигурност што вакцините можат да го обезбедат.

Вакцините не значат нула КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот

Службеникот за управување со пандемијата на СЗО, Марија ван Керков, го повика населението...

Според неговите тврдења во гостувањето на ТВ Хепи, претседателот на Македонија во времето на распадот на СФРЈ, Киро Глигоров, се согласил со Слободан Милошевиќ дека Македонија ќе биде дел од новата Југославија.

Телохранителот на Милошевиќ за прв пат ОТКРИВА: Глигоров се согласи со Милошевиќ дека Македонија ќе биде во Југославија, а потоа се случи атентатот!

Горан Пајиќ, поранешниот телохранител на Слободан Милошевиќ, презентираше информации...

ЛСС се обликува според гравитацијата, па затоа се формира како резултат. Ова значи дека галаксиите не се само „расфрлани“ низ целиот космос, туку сепак следат одредена структура.

ЦРНО НИ СЕ ПИШУВА: Како ќе изгледа крајот на светот?(ВИДЕО)

Научниците веруваа дека универзумот, како што се шири, ќе стане постуден со текот на...

Според него, неговиот татко не разбирал со какви историски настани се поврзани името на Адолф Хитлер. Сепак, тој смета дека е доцна за промена на името. Неговото семејство едноставно го нарекува Адолф Унона.

АДОЛФ ХИТЛЕР ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ ВО НАМИБИЈА: Политичарот вели дека е предоцна за промена на името, а еве што рече по победата

Политичарот Адолф Хитлер Унона победи на регионалните избори во Намибија. Унона освои...