Третата група е најбројна, со најголем број луѓе хоспитализирани, со симптоми слични на оние на грипот и не можат да работат заради нивниот здравствен статус.

Објавил: Едмонд Бекири | 24 март, 2020 10:52

Светските стручњаци објаснија: Еве што прави вирусот во белите дробови и колку се разликува од обичното воспаление!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Белодробен лекар д-р Џонсон Вилсон објасни како ковид-19 влијае на нашето тело – од состојба без симптоми до пневмонија.

Она што денес е познато како ковид-19, беше означено на крајот на 2019 година како збир на случаи на пневмонија од непозната причина, пренесува „Гардијан“.

Подоцна се покажа дека е тежок акутен респираторен синдром, кој предизвикува вирус Сарс-CoV-2, односно гореспоменатиот ковид-19.

Светската здравствена организација прогласи пандемија на вируси на 11 март.

СЗО објави дека 80 проценти од заразените се опоравуваат без потреба од посебен третман, а еден од шест лица со коронарен вирус имаат сериозни проблеми со дишењето.

Во интервју со професорот Џонсон Вилсон, новоизбраниот претседател на Кралскиот австралиски колеџ за лекари и пулмонолози, австралискиот Гардијан доби одговори на овие прашања.

Она што денес е познато како ковид-19, беше означено на крајот на 2019 година како збир на случаи на пневмонија од непозната причина, пренесува „Гардијан“.

Пулмологот рече дека скоро сите сериозни последици биле во
карактеристична пневмонија на ковид-19 и заразените можат да се поделат во четири широки категории:
Луѓето кои имаат вирус, но немаат симптоми и се изложени на најмал ризик.

Пациенти со инфекција на горниот респираторен тракт придружени со треска, кашлица и евентуално поблаги симптоми, како што се главоболка и конјунктивитис.

„Луѓето со поблаги симптоми сепак можат да го пренесат вирусот, но тие не се свесни за тоа“, рече лекарот.

Третата група е најбројна, со најголем број луѓе хоспитализирани, со симптоми слични на оние на грипот и не можат да работат заради нивниот здравствен статус.

Луѓе со сериозно здравје кои имаат пневмонија.

„Во Вухан се покажа дека шест проценти од оние кои тестирале позитивно и побарале лекарска помош биле сериозно болни“, додаде експертот.

„Гардијан“ потсетува дека постарите лица, како и лицата со хронични заболувања, како хипертензија, срцеви и белодробни заболувања или дијабетес, се изложени на поголем ризик од сериозни здравствени проблеми.

Како се развива пневмонија?

Кога страдаат од covid-10 имаат треска или се кашлаат, д-р Вилсон вели дека тоа се должи на инфекција која достигнува респираторно дрво – дишните патишта што доведуваат воздух до белите дробови.

Кога облогата на респираторното дрво е нарушена, се јавува воспаление, иритација на нервите во мукозните мембрани на респираторниот тракт (Иритација може да биде предизвикана од дури и најмалите честички од прашина).

Ако е полошо, инфекцијата стигнува до единиците за размена на дишните патишта и инспираторните единици за размена на гасови. Ако го сторат тоа, воспалението лачи воспалителни супстанции во воздушните перничиња што се наоѓаат на дното на белите дробови.

Д-р Вилсон посочува дека белите дробови полни со воспалителни материјали не можат да ослободат доволно кислород во крвотокот, намалувајќи ја способноста на организмот да троши потребни количини кислород и да ослободи јаглерод диоксид.

„Тоа е честа причина за тешка пневмонија“, рече лекарот.

Третата група е најбројна, со најголем број луѓе хоспитализирани, со симптоми слични на оние на грипот и не можат да работат заради нивниот здравствен статус.

Како да се третира пневмонија?

Професорот Кристин, претседател на австралиската фондација за белодробни заболувања и водечки пулмонолог во земјата, рече дека засега нема лек за да се запре воспалението на белите дробови предизвикано од Ковид-19.

„Се пробаат сите видови на лекови и се надевам дека ќе биде откриена комбинација на вирусни и антивирусни лекови кои ќе бидат ефективни. Во моментов не е поставен специфичен третман, освен оној што се применува на пациенти со интензивна нега“, додаде таа.

Најтешките случаи се ставаат на респиратори додека не започнат да функционираат белите дробови.

Д-р Вилсон истакна дека пневмонијата може да предизвика секундарни инфекции третирани со антивирусни лекови и антибиотици. За жал, како што истакна, ова не дава никакви резултати кај некои пациенти со коронарен вирус, така што може да биде фатално.

Дали пневмонијата што го придружува Covid-19 е различна од нормалната пневмонија? Експертите даваат потврден одговор на ова прашање. Заедничката пневмонија е бактериска и се лекува со антибиотици. Влијае само на делови од овој орган, додека пневмонијата предизвикана од „Ковид-19“ го покрива целиот белодроб.

Кога се случуваат инфекции на воздушни перничиња, додаде д-р Вилсон, првата реакција на организмот или „првиот одбранбен механизам“ е да се запре вирусот.
Овој механизам е нарушен кај лица со хронични заболувања и постари лица. Докторот додаде дека луѓето над 65 години се изложени на поголем ризик од „обична“ пневмонија затоа што нивниот имунитет ослабна со текот на годините.

Најстарите пациенти со пневмонија се изложени на најголем ризик од смртни случаи, оваа болест („обична“ пневмонија) порано била главна причина за смртност кај постарата популација, рече д-р enенкинс, но исто така забележа дека сега има многу ефикасни лекови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот...

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества,...

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте...

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби...