За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува.

Објавил: Сара Фемина | 4 мај, 2019 1:30

СВЕТСКО ЧУДО: За прв пат во историјата ДРОН достави бубрег за транспантација- Со падобран одлета 5 километри!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон.

Многу хирурзи гледаат огромен потенцијал за доставување на медицински производи со дрон и се надеваат дека во иднина оваа извонредна технологија ќе биде уште поуспешна.

За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува. Постои надеж дека овој дрон ќе овозможи подолги летови и решавање на проблеми за безбедносните методи на трансплантација.

Пациентката беше од Балтиморе, овој орган го чекаше дури осум години за трансплантација. 

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон.

Пациентката рече дека ова е многу необичен начин за доставување.

Пред многу години, ова нешто беше невозможно, рече таа.

Спрема единствената мрежа да доставување на органи, која управува со пресадување на органи во САД, во 2018 година беа блиску 114.000 лица за чекање на листа за органи, а 1,5 отсто органи кои не стигнале на местото, каде што требало да бидат доставени. Тие доцнеле два или четири часа.

Патот од 5 километри бараше многу нова технологија, вклучувајќи и специјално изработен дрон способен да и покрај органот, може да пренесува камери и безбедносни системи за обезбедување на органот во текот на летот.

Исто така комуникација и безбедности системи преку густо населено подрачје. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија