За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува.

Објавил: Сара Фемина | 4 мај, 2019 1:30

СВЕТСКО ЧУДО: За прв пат во историјата ДРОН достави бубрег за транспантација- Со падобран одлета 5 километри!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон.

Многу хирурзи гледаат огромен потенцијал за доставување на медицински производи со дрон и се надеваат дека во иднина оваа извонредна технологија ќе биде уште поуспешна.

За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува. Постои надеж дека овој дрон ќе овозможи подолги летови и решавање на проблеми за безбедносните методи на трансплантација.

Пациентката беше од Балтиморе, овој орган го чекаше дури осум години за трансплантација. 

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон.

Пациентката рече дека ова е многу необичен начин за доставување.

Пред многу години, ова нешто беше невозможно, рече таа.

Спрема единствената мрежа да доставување на органи, која управува со пресадување на органи во САД, во 2018 година беа блиску 114.000 лица за чекање на листа за органи, а 1,5 отсто органи кои не стигнале на местото, каде што требало да бидат доставени. Тие доцнеле два или четири часа.

Патот од 5 километри бараше многу нова технологија, вклучувајќи и специјално изработен дрон способен да и покрај органот, може да пренесува камери и безбедносни системи за обезбедување на органот во текот на летот.

Исто така комуникација и безбедности системи преку густо населено подрачје. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Кинеската морнарица го тестираше својот најсовремен проектил JL-3 во заливот Бохај во Жолтото море.

АМЕРИКА ВО ШОК: Кина лансира нуклеарен проектил од подморница-Еве кои делови од САД можат да бидат срамнети со земја!

Кина ја тестираше новата ракета испалена од подморница, која е способна да уништи Сан...

Ако не беше случајот со трустовите... бевме толку блиску, едноставно бев многу расеан. Затоа ја направив таа пресудна грешка.

Бил Гејтс: Да не ја направев до сега најголемата грешка “Мајкрософт” ќе беше крал на мобилните оперативни системи

Бил Гејтс неодамна изјави дека денес сите би користеле „Виндоус мобајл“ доколку „Мајкрософт“...

Па доколку некој се обиде да ве измами, веднаш блокирајте го на Вибер, а принтскрин може да испратите и на “Вибер“ за да дознаат за спамот и да предупредат за некој друг да не може да биде измамен.

Бидете внимателни кружи нова измама на ВИБЕР- ако ви стигне ваква порака пријавете веднаш

Речиси секој од нас користи Вибер апликација која овозможува полесен контакт, но бидете...

Петтата генерација интернет за мобилни телефни, нуди многу поголема брзина на преземање и пренос на податоци, поголема покриеност и постабилна врска.

МОЌНО: Кина ја стартуваше најголемата 5G мрежа во светот!

Кина завчера официјално ја пушти во употреба најголемата 5G мрежа во светот, а телекомуникациските...