Според официјалниот одговор од Бирото за образование којшто го објавија медиумите, сведителствата ќе бидат поделени до крајот на учебната година.

Објавил: Владо Марин | 20 јуни, 2021 13:46

Свидетелствата ќе бидат доделени до крајот на август

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Свидетелствата за учениците во основните и средните училишта ќе бидат доделени до 31 август, но за точниот датум учениците ќе бидат дополнително известени, пренесе Фокус!

Во училиштата веќе се праќа допис дека Бирото за образование ги известило училиштата дека свидетелствата ќе бидат дополнително доставени и дека за точна дата и време учениците ќе бидат дополнително известени од одделенските наставници, односно класни раководители.

Според официјалниот одговор од Бирото за образование којшто го објавија медиумите, сведителствата ќе бидат поделени до крајот на учебната година.

Имајќи предвид дека училиштата во вакви услови не можат да организираат настани за делење на свидетелства, ве известуваме дека оваа учебна година свидетелствата ќе им бидат дадени на учениците до крајот на оваа година, врз основа на член 138 став 5 од Законот за основно Образование, рекоа од Биро за развој на образованието.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков деновиве за медиумите изјави дека станува збор за проблем на државно ниво. Според неговите информации се работи за нереализирана тендерска постапка, односно дека има проблем кој ќе ги печати свидетелствата, односно тендерската постапка не е завршена.

Свидетелства добија само деветтооделенците и матурантите бидејќи им се потребни за упис во средно образование, односно на факултети тоа од стари залихи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

Условите, критериумите и потребните документи за остварување на правото на сместување во студентски дом се наведени во конкурсот кој е објавен на следниот линк.

Во тек е пријавувањето на бруцоши за сместување во државни студентски домови за студиската 2021/2022 година

Министерството за образование и наука ги потсетува студентите од прва година запишани...

Училиштата се информирани за протоколите за заштита од Ковид 19, а наставниците постапуваат согласно новата Концепција за основно образование и новите наставни планови и програми за прво и четврто одделение.

Царовска: Над 80 милиони денари инвестиции во училиштата во Ѓорче, квалитетот на наставата се унапредува

Од посетите кои ги направив во изминатите денови во поголем број училишта низ државата,...

Следниот рок за аплицирање за оваа субвенција е од 1 до 31 октомври 2021 година, за студентите од новата академска година и оние кои не го запишале летниот семестар.

Во вторник истекува рокот за пријавување за 2.400 денари субвенциониран студентски оброк

На 31 август, вторник, истекува рокот за аплицирање за субвенциониран студентски оброк...