Властите во Холандија биле свесни на фактот дека Лато организирал приватна војска на својот имот во Аферден, но дека од непознати причини, не реагирале.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 август, 2019 19:52

СВИРЕПО УБИСТВО: Албански терорист e пронајден искасапен во канал!

Фото/Текст извор: ©лидер

Медиумите во Приштина наведуваат дека Лато оджувал добри врски со Рамуш Харадинај. Телото на контраверзниот албански политичар Фестим Лата е пронајдено во канал на Амстердам, јавуваат холандски медиуми.

Лато имал приватна војска која била сместена во неговата куќа во Аферден. Самопрогласен претседател на Чемерија, дел од Грција кој е присвојуветуван од албанските националисти.

Властите во Холандија биле свесни на фактот дека Лато организирал приватна војска на својот имот во Аферден, но дека од непознати причини, не реагирале.
За време на денот на албанското знаме, албански национален празник, на тој имот организирана е “воена парада“, а Лато по тој повод изјавил: “Ова е војска која ја создава“. Таа организација е наречена “Осободителна војска на Чемерија“, со акроним сличен на оние кои се користеле на Косово, во Македонија и на југ на Србија.

Лато независноста на “Република Чемерија“ од Грција ја прогласил на 30 октомври 2016 година кога се именувал и за претседател на истиот ентитет, а како што јавува Бота сот. во тек на 2017 ветил дека ќе почне со изработка на пасоши на “Република Чемерија“.

Лато е погребан пред неколку дена во Албанија, а испратен е со знаме на “Голема Албанија“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...