Историската одлука на македонското Собрание значи продолжување на европскиот пат на државата и членство во ЕУ како Македонци со чист македонски јазик.

Објавил: Мате Парлоф | 16 јули, 2022 14:33

Сдсм без срам им честитаат на граѓаните за предавството

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

СДСМ ја поздравува одлуката на огромно мнозинство пратеници во македонското Собрание и им честита на сите граѓани.

Историската одлука на македонското Собрание значи продолжување на европскиот пат на државата и членство во ЕУ како Македонци со чист македонски јазик.

Победници со оваа одлука се сите граѓани, затоа што е обезбедена нивната европска иднина којашто ја заслужуваат, за којашто се определиле и за којашто се залага оваа држава уште од нејзината независност.

Усвоените заклучоци значат безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот народ, како елементи за кои не се преговара. Значат остварување на уште една стратешка определба, стратешки интерес на сите наши граѓани, без разлика на етничка или верска припадност.

Без разлика на деструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ, победници се граѓаните, затоа што со оваа одлука им ја обезбедуваме европската иднина, иднината на младите, со заштитен идентитет.

Не успеаја црните сценарија и обиди за дестабилизација. Македонската иднина е европска, со македонски јазик, култура, идентитет.

За оние кои во изминатите неколку дена направија класична злоупотреба за сопствени партиски цели на еден исклучително важен, државнички процес нека им суди историјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести