Заев во изјава за медиумите најави реконструкција на осум министри, како и на дваесеттина раководители на државни и јавни претпријатија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 јуни, 2019 22:50

СДСМ избра нов Извршен одбор!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Централниот Одбор на СДСМ попладнево се одржа во Охрид и избра нов Извршен одбор на партијата.

Премиерот Зоран Заев во изјава за новинарите, рече дека денеска избрале 16 членови на Извршниот Одбор од коишто 9 се жени. Тој истакна дека СДСМ нема да носи одлука за предвремени парламентарни избори, туку ќе се оди на реконструкција на владата, бидејќи е извесно оти земјата оваа година ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Без разлика дали одлуката ќе биде донесена во јуни или во октомври, во декември фактички почнуваат самите преговори, отворањето на поглавјата 23 и 24 и навистина два или три месеци не се толку важни, но важно е да биде конечно донесена одлуката. – рече Заев.

Членови на ИО се: Фросина Ременски од Ѓорче Петров, проф. на Факултетот за безбедност, Благојче Бочварски, актуелен градоначалник на Штип и дипломиран архитект, Рената Десковска, од Кисела Вода и Аеродром, проф. д-р на правни науки и актуелен министер за правда, Костадин Костадинов од Струмица, дипломиран економист и актуелен портпарол на СДСМ, Есра Салихи од Арачиново, дипломирана на Филолошкиот факултет во Скопје, Ѓоко Танасовски од Охрид, дипломиран Машински инжињер и актуелен директор на Царинската управа, Весна Ѓершанд од Сопиште, проф. д-р на ПМФ, Васко Талески од Битола, дипломиран правник, Тања Стојановска Иванова од Карпош, проф. д-р на Филолошкиот факултет, Драган Тевдовски од Аеродром, проф. д-р на Економскиот факултет и актуелен министер за финансии, Љатифа Шиковска од Шуто Оризари, дипломиран професор по физичка култура, Стефан Богоев, актуелниот Градоначалник на Карпош, магистер по економски науки, Кети Василевска од Гостивар, дипломиран правник, Нина Велкова од Кочани, инжињер по индустриска логистика, Петре Шилегов од Карпош, односно актуелниот градоначалник на Скопје, дипломиран правник, и Маринела Ојлевска од Струга, дипломиран економист. – изјави Заев.

За организационен секретар на партијата е избран Душко Весковски, магистер по човечки ресурси и досегашен претседател на ОО СДСМ Карпош, а за секретар за меѓународна соработка политикологот Дане Талески.

За директор на Центарот за истражување и анализа на СДСМ е избран Мартин Попов од ОО СДСМ Центар, рече премиерот Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа...

До овој момент, немам информации дека Фрики и Кики, високи функционери во власта и во владејачката партија, одлучиле да преземат политичка одговорност за својата блискост со главниот актер на аферата за милионскиот рекет и да понудат соработка со јавниот обвинител. Ако го сториле тоа, нека ми простат за неинформираноста. Ако, пак, се оглушиле на мојот апел, ќе повторам – нивното одбивање да го сторат тоа објективно ја отежнува и ја забавува истрагата.

Героски со нови детали за “Рекет”: Белким не поверувавте дека онаа ботоксирана несреќа е главниот фраер во случајов

Иако беше најавено дека денеска во најновата колумна на новинарот и сопственик на...

Груби вели дека тоа е работа всушност на Советот на обвинител. Ова е забелешка на Артан Груби за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Рускоска да ја замени специјалната обвинителка Катица Јанева.

Груби: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Артан Груби, пратеникот на ДУИ истакна дека не е работа на Собранието или Владата...

- Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот. Имаме директни јавни признанија од обвинителката Вилма Русковска дека Катица Јанева контактирала со првоосомничениот Боки 13 за конкретниот рекет и се уште никој не знае каде е Катица Јанева, а не пак да биде приведена и сослушана, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

Заев е главата на октоподот: Русковска, ЗАев и Спасовски свесно и даваат простор на Јанева

Потпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој изјави дека Заев,...