Но, не само Заеви, во овој случај вмешани се и Александар Кирацовски, Мила Царовска и уште многу други функционери на СДСМ.

Објавил: Стојче Бушин | 27 јули, 2020 9:23

СДСМ и Заев ќе одговараат за целиот рекет што го спроведоа во Република Македонија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Владата на СДСМ предводена од Заев ќе остане запаметена по случајот „Рекет“. Повеќе од јасно е дека милионската сума од целиот овој случај завршила кај Зоран и Вице Заеви.

Но, не само Заеви, во овој случај вмешани се и Александар Кирацовски, Мила Царовска и уште многу други функционери на СДСМ.

Ова беше потврдено и од страна на Боки 13 кој е само извршител во овој случај, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Царовска била дел од шемата за перење на парите преку Меѓународен сојуз која како министерска за труд и социјална политика му помагала на Бојан Јовановски. Кирацовски пак посредувал со бизнисмен кој што понатаму е рекетиран.

За сето ова функционерите на СДСМ не ги негираа ваквите искази и тоа потврдува дека целата операција била овозможена и спроведена од нив. Македонија со Заев и СДСМ само тоне.

Криминалот, корупцијата и рекетот мора да станат минато, а одговорност мора да има. Граѓаните заслужуваат подобро“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се чисти каменот и коритото на реката, пешачката патека на кејот, се корнат гранки, треви и грмушки со кои е обраснат овој дел од градот, се кастрат дрвјата, се уредува зеленилото и се чисти ѓубрето.

ЧИСТЕЊЕ И УРЕДУВАЊЕ НА КЕЈОТ НА ВАРДАР

Град Скопје деновиве интензивно работи на чистење и уредување на двете страни на кејот...

За да може секое дете да има пристап до наставниот материјал, МОН е во преговори 15-минутни видеа со одреден час да се емитуваат на Националниот сервис на посебни канали кои се обезбедени.

МОН: Ќе обезбедиме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат...

Тој посочи дека случаите со екс министерката Гордана Јанкулоска и неговиот поранешен советник се  заплашување, сеење страв, политички реваншизам и освета.

Чулев: Случаите со Јанкулоска и мојот советник се заплашување, сеење страв, и освета!

По вчерашната одлука на Врховниот суд да ја потврди одлуката од Апелација за случајот...