На долг рок, целта останува да се укинат внатрешните граници на Европа, но во никој случај не прерано “, подвлече канцеларот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 април, 2020 17:59

Себастијан Курц изјави кога граѓаните ќе имаат нормални туристички патувања!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска дека треба да се избегнат годишните празници за да не се повтори вирусот од други земји во Австрија и истакна дека слободата на патување ќе изгледа поинаку и ќе зависи од тоа дали постои закана од вирусот во една земја.

„Ќе имаме поинаква слобода на патување, што многу ќе зависи од ситуацијата во некои земји“, рече Курц во интервјуто за виенскиот весник Хојт.

За да се спречи втор бран на инфекција во Австрија, што може да биде полошо од сегашниот, Курц вели дека сè додека нема вакцини, точни брзи тестови или ефективни лекови, оваа болест ќе се следи и до тогаш нема да има неограничена слобода на патувања.

Курц рече дека не може да ја замисли Австрија успешно да го победи овој вирус, а потоа да биде неодговорно увезен од други земји.

„ Ќе има земји каде вирусот повеќе нема да биде присутен но и земји каде што ќе постои опасност. Ќе зависи од ситуацијата во одделни земји.

Долгорочно целта останува да се укинат внатрешните граници на Европа, но во никој случај не прерано “, подвлече канцеларот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...