Ако дојдеше еден добар предлог од Брисел, ние ќе го прифативме веднаш.

Објавил: Едмонд Бекири | 31 март, 2020 14:47

Себастијан Курц со критики до Европската Унија: Не добивме ниту еден добар предлог!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја критикуваше Европската унија за нејзиниот начин на борба против вирусот корона, со оценка дека нема добар предлог од Брисел за решавање на проблемот.

„Ако дојдеше еден добар предлог од Брисел, ние ќе го прифативме веднаш. Наместо тоа, ЕУ ја критикуваше Австрија за затворање на границите. Предлозите, како што се “ве молам чувајте ги границите отворени “во овој момент не можат да се сметаат за сериозни“, рече Курц за австриската државна телевизија ОРФ.

Тој истакна дека најважно е да се заштити сопствената популација.
На прашањето за Унгарија, каде премиерот го измами парламентот преку закон за кризи, Курц рече дека нема да критикува веднаш.

„Јас, искрено, немам време да се справам со Унгарија. Во овој момент имам многу различни грижи. Во Австрија не постои план за негирање на демократијата“, рече тој.

Понатамошните мерки што ги објави владата на Курц велат дека тој би бил задоволен да понуди алтернатива, но засега ја нема.

Канцеларарот сè уште не гледа конкретни сигнали што би овозможиле олабавување на ограничувањата.

“Точно е дека тешки времиња се пред нас. Мора да сториме сè, рече тој, додавајќи дека не негирал дека се работи на мерките, но исто така истакна дека се потребни повеќе напори.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да...

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...

Земјата повторно се движи, на внимателно и уредно, следејќи ги индикациите на владата, изјави Конте, објави Си-Ен-Ен.

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДИ: Во наредните месеци ќе биде многу тешко!

Следните неколку месеци ќе бидат многу тешки, но ќе сториме се што можеме за да им помогнеме...