Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

Објавил: Перо Милчин | 28 февруари, 2021 18:12

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане незамрзнат до септември 2055 година!

Тимот моделираше како Арктичкиот океан ќе биде под влијание на климатските промени, а моделот покажа дека мразот веројатно нема да го покрие во септември за 35 години“, рече Станислав Маријанов, еден од авторите на студијата и главен истражувач на лабораторијата за биогеохемиско моделирање океански циклуси на Институтот за океанологија Ширшов при Руската академија на науките.

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

Факторите како што се областа на намалување на мразот, промените во температурата на водата и соленоста беа земени во предвид”, објаснува Маријанов.

До крајот на 21 век, периодот кога Арктикот ќе биде целосно без мраз стабилно ќе се зголемува на четири месеци во текот на годината до 2100 година и ќе трае од средината на јули до средината на ноември.

Прогнозата на истражувачите покажува дека концентрацијата на хранливи материи ќе се намали во Северен Атлантик во зима до крајот на векот, што ќе биде предизвикано од намалениот интензитет на мешање на океанските слоеви.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...