Загадено е и во други градови низ државава, освен на планините каде воздухот е значително почист и посвеж.

Објавил: Перо Милчин | 29 октомври, 2020 7:09

СЕВЕРНИОТ ВЕТЕР ВО ПЕТОК ЌЕ ЈА НАМАЛИ ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ НИЗ КОТЛИНИТЕ – ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион е екстремно загадено.

Загадено е и во други градови низ државава, освен на планините каде воздухот е значително почист и посвеж.

Сепак без ветер или ветер со сосема слаб интензитет ќе имаме во текот на утрешниот ден, и тоа од променли правец.

Веќе во петок на повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец, токму ова добро ќе им дојде на котлините кои се со екстремна загаденост, однсоно ветерот очекуваме значително да го расчисти воздухот.

Најизразен ветер ќе има Долж Повардарието и во источните предели од државава.

За нови, подетални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени!

ПРОДОЛЖУВА ТОПЛОТО ПРОЛЕТНО ВРЕМЕ – ОД СРЕДА ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе...

Повремено ќе има нешто повеќе облачност а особено во сабота ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

СТАБИЛНО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ЗА ВИКЕНДОТ СЕВЕРЕН ВЕТЕР И МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес, како и во следните денови продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево...