Тошиќ беше прва желба на новиот тренер Тамер Туном, на чие инсистирање се врати во Турција.

Објавил: Сара Фемина | 7 јануари, 2020 21:20

СЕГА Е ПОБЛИСКУ ДО КАРЛЕУША: Душко Тошиќ има нов клуб!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот играч на Црвена Звезда и репрезентативец на српската репрезентација, Душко Тошиќ, ја продолжува кариерата во турската Анталија.

Тошиќ беше прва желба на новиот тренер Тамер Туном, на чие инсистирање се врати во Турција.

Претходната сезона Тошиќ ја помина во Гванџу, Кина, каде негов тренер беше српскиот стручњак Драган Стојковиќ Пикси, кој неодамна го раскина договорот со клубот.

Во својата кариера има настапувано и за ОФК Белград, Црвена звезда, Bes.К Бешикташ, Портсмут, Вердер и Бетис.
Се етаблираше во ОФК Белград на почетокот на првата деценија на 21 век, а досега има две титули на турски шампион и еден германски, француски и српски куп.

Роден на 19 јануари 1985 година во Зрењанин, а детството го поминал во селото Орловат, во куќа полна љубов и со многу минимални финансиски средства за живот. Родителите Николета и Милорад се труделе на него и неговата сестра Катарина да им пружат што побезгрижно детство, но биле многу сиромашни.

Роден на 19 јануари 1985 година во Зрењанин, а детството го поминал во селото Орловат, во куќа полна љубов и со многу минимални финансиски средства за живот. 

Поради тоа неговиот татко Милорад морал да го испрати во Дом за незгрижени деца, каде што се школувал, а воедно и тренирал спорт, а од тоа денес заработува милиони.

Така започнала кариерата на Душко Тошиќ, успешен спортист и сопруг на Јелена Карлеуша.

Горд сум на секој детал од својот живот, па и на тоа што три години живеев во дом. и Џорџ Буш бил цвеќар па стана претседател на САД. Пред да почнам да живеам таму, патував од Орлова до Зрењанин и назад. Беше тоа многу напорно. Се будев во седум часот наутро, а дома се враќав околу 23 часот. Имав навистина многу обврски во Зрењанин и беше невозможно да патувам секој ден, а покрај тоа имав и силна желба да успејам во животот. Можеби малку го запоставив училиштето затоа што спортот секогаш ми беше на прво место, но никогаш не бев татин син, туку младич кој се постигна со сопствена работа.

Првите 6 месеци ми беше тешко да се навикнам на животот во домот затоа што таму бев единствено селско дете, но полека и таму создадов многу пријатели за цел живот.

И ден денеска се слушам со поранешните цимери и им помагам колку што можам, опишува Душко како изгледала преселбата и животот во Домот во едно интервју пред 12 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Турнирите требаше да се играат во 2021 година, но ќе се одржат во 2023 година, за играчи до 20 години во Индонезија и за играчи до 17 години во Перу, како што беше планирано.

ОРГАНИЗАЦИЈА НЕВОЗМОЖНА ПОРАДИ КОРОНА: ФИФА го откажа Светското првенство за фудбалери до 17 и 20 години!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го откажа Светското првенство за...

Поточно, со само 75.000 долари на сметката, но неговото богатство сепак е огромно во недвижнините.

МАРАДОНА УМРЕ СИРОМАШЕН: Богатството остана во недвижен имот, започнува БИТКАТА за наследство!

Диего Марадона почина скоро сиромашен со оглед на тоа колку пари заработил во животот. Поточно,...

Можеби, сепак, најмногу се зборуваше за Ферарито на Марадона. Тој го купи кога дојде во Неапол, во земјата на Ферари.

МАРАДОНА ВОЗЕШЕ ЗАСТАВА 128: Ова е возниот парк на легендарниот Аргентинец, Ферарито се издвои(ФОТО)

Смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона започна многу приказни,...

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот на Европското првенство. Воедно, ги замоли да прослават со почитување на мерките.

Граѓаните почна да слават, Филипче ги повика да ги почитуваат мерките!

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот...