Заев живи не продаваш и тоа е болката што овој народ е собран, но и оној надвор кој што денеска не е со нас, туку не следи во домовите!

Објавил: Стојче Бушин | 5 декември, 2020 17:27

Сега е потребно народот да биде гласен и да каже стоп на неспособноста и предавствата, рече Мицкоски!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Зоран Заев лаже и преговара за идентитетот, обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот протест кој се оддржа во главниот град!

Треба секој да знае дека попуштањето на Зоран Заев значи разградување од тулите ставани со крв на чии темели почива денешната наша македонска држава.

Зоран Заев лаже и преговара за идентитетот, обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот протест кој се оддржа во главниот град!

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска под мотот „Протест сега за да не биде предоцна“, пред Владата организираше, како што посочуваат, надпартиски протест со барање за оставка на премиерот Зоран Заев!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред присутните обвини дека власта преговора за идентитетот, јазикот, историјата, а историските комисии го потврдиле тоа, наведувајќи две работи!

Тоа значи газење по коските на Кузман Јосифовски Питу кој загинал недалеку од тука во борба со фашистичкиот окупатор. Или Раде Јовчевски Корчагин кој е застрелан зад грб. Ама Корчагин умирајќи со пркост и кауза победил зошто станал бесмртен, а ти, ти Зоран Заев живи не продаваш и тоа е болката што овој народ е собран, но и оној надвор кој што денеска не е со нас, туку не следи во домовите.

И тоа ни дава енергија да издржиме. И затоа ќе победиме. Сега е моментот кога не треба да има изговори. Сега е потребно народот да биде гласен и да каже стоп на неспособноста, предавствата и одземање на иднината, рече Мицкоски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Во рамки на посетата, премиерот Заев заедно со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска направија увид и на втора фаза на изградба на детската градинка и центарот за деца од улица.

Заев и Шахпаска: Целосно обновена градинка и народна кујна за Шуто Оризари – општествена одговорност за достоинствен живот за сите

„Општинската народна кујна е пример на кој можат да се угледаат и другите општини...

Министерот Филипче на луѓето кои живеат со ретка болест им порача дека не се сами и дека Министерството за здравство е секогаш отворено за да ги слушне нивните потреби и стручно да ги следи новите и достапни терапии.

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови

Во завршницата на месецот посветен на ретките болести и на кампањата „Ги запознаваме...

Со Буџетот за 2021 година за третман на пациенти ретки болести се обезбедени 520 милиони денари, што е двојно повеќе, споредено со 2017 година, кога за буџетот на оваа програма биле издвоени 213.967 милиони!

ФИЛИПЧЕ: БОЛЕСТИТЕ СЕ РЕТКИ, НО ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ НЕ СЕ САМИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, присуствуваше на настанот посветен за промоцијата...

- Пред неколку денови веќе започнаа градежните активности за реконструкција на кејот „13 Ноември“, таму е предвидено целосно преуредување на партерот, во оваа фаза се врши отстранување на терасите од страна на локалите коишто таму беа поставени во минатото.

ШИЛЕГОВ: СКОПЈАНИ ЌЕ ДОБИЈАТ ОСЛОБОДЕН ЈАВЕН ПРОСТОР НА КЕЈОТ „13 НОЕМВРИ“

Градоначалникот Шилегов денеска одговарајќи на советничко прашање детално го објасни...