Како што велат од таму човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде и се лечел.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 февруари, 2020 15:57

Сезонскиот грип ја зема и третата жртва

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сезонскиот грип денеска ја зема и третата жртва во државата. Имено од компликации од грип почина 50-годишен човек, соопштија од Институт за јавно здравје.

Како што велат од таму починатиот имал хронични болести а смртта настапила по компликации од сезонскиот грип, на институтот за пулмологија, каде и се лечел.

Сезонскиот грип денеска ја зема и третата жртва

Бројот на заболени од грип и натаму се зголемува. Бројот на ученици болни од грип е алармантен, но и покрај тоа децата продолжуваат со настава. Само оваа недела се регистрирани нови 5.660 заболени, што е за 74% повеќе од минатата недела.

Од Институтот за јавно здравје информираат дека најголем број од заболените лица припаѓаат на возрасната категорија од 15 до 64 годишна возраст.

-Сите индикатори укажуваат на зголемена активност на вирусот на грип. За овој период од годината е очекувано да имаме тренд на пораст на заболени од грип и овој тренд ќе продолжи во наредната недела или две, по што очекуваме да се стабилизира и да почне да опаѓа бројот на новозаболени, рече д-р Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје.

Комисијата за заразни болести редовно ја следи состојбата со грип во државата и согласно стручните препораки се забранети посетите на хоспитализирани пациенти во јавните здравствени установи, со цел да се спречи натамошно ширење на грипот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ќе ја штитите, пак ќе ја ставате по тепих. Била од вашата партија, Не. не.. Нема тука ВМРО, СДСМ, има да ги санкционирате, како попчиња.

ЕФТОВ: Овие што се шетаа на скијање, низ Македонија ко црн петко ни го ширеа вирусот- Тоа е тероризам

Новинарот Васко Ефтов во својата нова емисија „Во Центар“ емитувана преку неговиот...

Екипите на Градот Скопје и јавните претпријатија веднаш излегоа на терен и ги расчистуваат паднатите гранки и дрвја.

Зимските служби на терен: Снегот собори 22 дрвја во Скопје, се санираат скршените гранки!

Поради обилните врнежи од снег во текот на изминатото деноноќие на територијата на...

Дополнителната заменик министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска соопшти дека насилниците се веќе идентификувани и најави најстроги санкции.

ЗАТВОР ЗА НАСИЛНИЦИТЕ: Момчиња брутално претепуваат девојка во Штип и се снимаат (видео)

На социјалните мрежи денеска се појави вознемирувачко видео на кое две момчиња брутално...

Инфекцијата со КОВИД 19, како и секоја вирусна инфекција не се лечи со антибиотици. Обично вирусните инфекции се лечат симптоматски т.е. се дават лекови според клиничката слика и симптоматологија.

Доктор Чибишев: Не земајте лекови на своја рака- антибиотици не го лечат Коронавирусот!

Професорот  по интерна и ургентна медицина на Факултетот за медицински науки при...