Имено Роналдово моментот е во карантитн во Мадеира, откако во јавноста излезе веста дека негов соиграч е заболен од Коронавирус.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 март, 2020 10:44

СЕКОЈА ЧЕСТ: РОНАЛДО СВОИТЕ ХОТЕЛИ ГИ ПРЕТВОРА ВО ПРИВРЕМЕНИ БОЛНИЦИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кристијано Роналдо кој е познат по својата хуманост и овој пат ја покажа на дело. Имено португалецот , во овој момент кога светот е во страв од Коронавирусот кој зема замав особено на Балканот, реши својот ланец на хотели да го претвори во болници во битка за коронавирусот.

Имено Роналдово моментот е во карантитн во Мадеира, откако во јавноста излезе веста дека негов соиграч е заболен од Коронавирус.

Ѕвездата на Јувентус,  Кристијано Роналдо веќе неколку дена е во родната Мадеира, но нема симптоми, иако за неговиот соиграч од тимот на Јувентус веќе е потврдено дека има зараза со коронавирус.

Роналдо кој во моментот игра во дресот на “Старата Дама” поседува хотели во Поругалија, Франција и Шпанија, а од денеска тие хотели ќе ги претвори во болници за лечење на заразени од коронавирусот.

Ѕвездата на Јувентус, Роналдо покрај тоа се согласил и самиот да плаќа доктори и останат медицински персонал во тие хотели, пренесува „Марка“.

Пред само неколку дена беше соопштено дека еден од најдобрите играчи на Јувентус, дефанзивецот Даниеле Ругани е заразен од Корона.

Јавноста веќе е запознаена дека Роналдо е голем хуманитарец, тој досега неколку пати има помогнато на многумина ширум Светот кога се случуваа катастрофи.

Имено и неговата мајка пред неколку години го победи ракот, па Роналдо во чест на благодарност за животот на неговата мајка  реши да донира 100.000 евра на болницата која ја лечеше.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...