Се тврди дека интимните односи ја подобруваат и самодовербата, па лесно е да се заклучи дека се и одличен природен антидепресив.

Објавил: Сара Фемина | 6 април, 2019 23:22

Сексот е природен лек против главоболки и стрес !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

При водење љубов, во нашето тело се случуваат многу корисни процеси, што позитивно влијаат како на психичката, така и на физичката состојба.

Сексолозите тврдат дека сексот е корисен пред се за работата на срцето, но се препорачува и „против“ главоболки, оти хормоните кои се ослободуваат при чинот, помагаат телото и умот природно да се опуштат.

Интимните односи помагаат при несоница, а исто така се намалува и стресот во нашето тело.

Се тврди дека интимните односи ја подобруваат и самодовербата, па лесно е да се заклучи дека се и одличен природен антидепресив.

Исто така се опуштаат мускулите, сјајната кожа доаѓа како последица од ослободувањето токсини и многу други придобивки.

Во текот на оргазмот се ослободува и пролактин, одговорен за чувството на задоволство во текот на оргазмот. Тој исто така е главен хормон одговорен за производство на млеко по бременоста.

И двата хормони имаат различна улога во нашето тело и се дел од начинот на кој мозокот ги засилува нашите друштвени врски.

Мозокот е стимулиран слично како кај дрогирањето
Мозокот го доживува сексот како нешто пријатно и го активира делот задолжен за наградување. Тоа се истите врски кои се активираат како одговор на употреба на дрога, консумација на алкохол, коцкање, слушање на омилената музика или во текот на уживање во омилената храна.
Интересно е што мозокот не прави разлика меѓу сексот и другите пријатни искуства.

Ослободува хемикалии поради кои сме помалку чувствителни на болка
Во текот на сексот се ослободуваат ендорфин, окситоцин и вазопресин, задолжени за помало чувства на болка и за интимност и поврзаност.

Женскиот мозок произведува окситоцин и по оргазмот

Кај жените, и по оргазмот се ослободува окситоцин, што ја објаснува потребата за прегратки и нежности по сексот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Колку повеќе сте возбудени, толку полесно ќе уживате во сексот. Затоа дајте си време и потполно посветете и се на предиграта додека не бидете доволно влажни и возбудени.

Уживање во сексот со голем полов орган !

Ако сакаме да бидеме искрени, секоја жена би била пресреќна со партнер чија машкост...

Политичарката од Шведска е осудена на шест месечна казна затвор, поради сексуално искористување на мигрант од Авганистан.

СЕКС СКАНДАЛ : Шведска политичарка имала “секс” со мигрант од Авганистан

45-годишна шведска политичарка, член на социјалдемократската партија, во градот Алингсос...

Долго време сте без партнер, но не и без желба за секс. Нормално е да ја имате, и добро е што е така. Лошо е ако таа желба ја потиснувате.

Играњето со „интимниот„ дел од нашето тело, е многу здраво!

Женскиот пол често велат дека немаат желба за секс бидејќи се премногу уморни и не...