Поради пандемијата „ковид-19“, туристичкиот сектор во Србија е најпогодена индустрија, а периодот на стабилизација се очекува дури на крајот на 2021 година, изјави денеска ресорниот министер Татјана Матиќ.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 декември, 2020 15:38

СЕКТОРОТ ЗА ТУРИЗАМ ВО СРБИЈА Е НАЈТЕШКО ПОГОДЕН: Најмалку 800 лица останаа без работа, ситуацијата е КРИТИЧНА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во постпандемискиот период ќе се работи на дигитализација на туристичката понуда и на развој на домашниот туризам!

Поради пандемијата „ковид-19“, туристичкиот сектор во Србија е најпогодена индустрија, а периодот на стабилизација се очекува дури на крајот на 2021 година, изјави денеска ресорниот министер Татјана Матиќ.

Во првите 10 месеци од годинава вкупниот број на туристи падна за 48,4 проценти, бројот на пристигнувања на странски туристи за околу 75 проценти, а приливот на девизи од туризам за 27,5 проценти, вели Матиќ и укажува дека бројот на домашни туристи опаднал за околу 22 проценти!

Таа рече дека околу 800 луѓе останале без работа во туристичките агенции.

Таа исто така вели дека бројот на домашни туристи се зголемил за околу 25 проценти во август и во септември, кога растот бил околу девет проценти.

Во постпандемискиот период ќе се работи на дигитализација на туристичката понуда и на развој на домашниот туризам, особено на поттикнување на руралниот туризам, најави Матиќ.

Таа додава дека ќе се работи на реализација на конкурсот за доделување на кредитни средства за поттикнување на квалитетот на туристичката понуда и на указот за доделување на ваучери за поттикнување на развојот на домашниот туризам.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...

„Србија ќе треба да одлучи како и на кој начин ќе функционира во иднина. Што се однесува до партијата што ја водам, не се сомневам дека ќе се разговара за сите политички фактори, бидејќи нè очекуваат тешки времиња. За оние на кои се им е лесно во кампањата, сигурно нема да има место во Владата. Тоа се однесува на Владата на Република Србија и градската власт“.

Тој ги објави и резултатите на СНС за парламентарните избори.

„Имаме попрецизни податоци и избори од Косово и Метохија, најголем дел имаме и од странство. Списокот Заедно можеме се освои 44% од гласовите, листата За обединета Србија 13,6, листата Ивица Дачиќ 11,4, Милош Јовановиќ 5,3, Мора 4,7 и 3,8 Заветници и Двери“, рече Вучиќ и се осврна на резултатите од претседателските избори.

Вучиќ со рекордна победа: “Продолжуваме да работиме за Србија”

„Успеав да направам нешто што никој во Србија досега не успеал да го направи. Јас сум...

Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неговите неофицијални информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Вучиќ со рекордно водство на изборите во Србија: Објавени првите неофицијални резултати

Објавени се и првите неофицијални изборни резултати врз основа на 25 отсто од обработените...