Сега се користат други дефиниции, идентификација, верификација и сето тоа со право отвора дилеми за граѓаните, за оние кои се регистрирани да имаат вистински процес на попис.

Објавил: Перо Милчин | 2 април, 2021 10:59

Села: ДУИ ги предаде Албанците со пописот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, смета дека неприфатливо е земјата да дојде во ситуација кога постигнатиот договор меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски мора да се почитува, а законот да се игнорира.

-Од она што го слушнавме на прес-конференцијата, дека треба да се почитува одлуката на претседател на партија, а да не се почитува законот.

Сега се користат други дефиниции, идентификација, верификација и сето тоа со право отвора дилеми за граѓаните, за оние кои се регистрирани да имаат вистински процес на попис.

Она што го бараме не сега, ниту пред 10 години, туку од 90-тите години. Амандманот што го спомнавте е најјасен пример за тоа како ДУИ се обидува да манипулира со јавноста, да го скрие предавството што им го прави на Албанците, фрлајќи ја вината на друго место, додека за да го одложиме или да не го одложиме пописот, ја имаме само ние – рече Села.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Затоа ја повикувам Владата, согласно Устав и Деловник, да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието.

Мицевски за оставката на Филипче: Велите оставката е поднесена, но, каде е?

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на вчерашната...

Убедливо најмногу кандидати за градоначалници на локалните избори на 17 октомври се пријавиле за Скопје – 12.

ДИК ја објави листата со пријавени кандидати за градоначалници: Најмногу има во Скопје – 12, по седум во Центар, Струга и во Тетово

Листата што ја сумираше ДИК е врз основа на податоците добиени од општинските изборни...

До крајниот рок, синоќа на полноќ, до Општинската изборна комисија во Прилеп се поднесени пет кандидатури за градоначалник и осум кандидатски листи за советници.

Во Прилеп петмина кандидати за градоначалник и осум советнички листи

Во Прилеп петмина кандидати за градоначалник и осум советнички листи До крајниот рок,...

Како што изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по заедничката средба во партискиот штаб, дефинирани се соработки на повеќе нивоа, заеднички советнички листи и 69 градоначалници.

СДСМ и уште 20 партии потпишаа Договор за заеднички настап нa локалните избори

СДСМ и уште 20 партии попладнево потпишаа Договор за заеднички настап на претстојните...