Остин е првиот Афро-Американец кој ја зазема таа позиција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 јануари, 2021 21:59

СЕНАТОТ ПОТВРДИ: Лојд Остин е првиот Афро-Американец на чело на Пентагон

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Американскиот Сенат денес го потврди назначувањето на пензионираниот генерал Лојд Остин за нов министер за одбрана, пренесува Гласот на Америка.

Кандидатурата на Остин беше потврдена со 93 гласа „за“ и двајца против.

Остин е првиот Афро-Американец кој ја зазема таа позиција.

Остин претходно рече дека неговиот приоритет ќе биде отстранување на екстремизмот и незаконското однесување во армијата за време на потрагата по потврда за неговата кандидатура!

„Работата на Секретаријатот за одбрана е да ја штити Америка од нашите непријатели, но не можеме да научиме дека ако некои од тие непријатели застанат во нашите редови“, рече тој, (екстремизмот) нема место во армијата на Соединетите држави“, додаде Остин, опишувајќи го како дел од пошироката битка.

„Ќе се борам силно за да ги елиминирам сексуалните напади и да ги ослободам нашите редови на расисти и екстремисти и да создадам клима во која секој способен и подготвен ќе има можност да служи“, рече Остин.

Некои клучни членови на тимот за национална безбедност на американскиот претседател eо Бајден стапија на должноста во четвртокот, додека Белата куќа и врвните пратеници инсистираа на брза потврда на неколку кандидати кои ќе помогнат во решавањето на растечките меѓународни предизвици, пишува Гласот на Америка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...