Американските претставници во Северна Кореја започнаа разговори за подготовка на самитот

Објавил: Македонка Димкин | 27 мај, 2018 17:57

Сепак ќе има средба Трамп со Ким

Фото/Текст извор: ©Вашинтонпост

Група американски официјални претставници денеска отидоа во Северна Кореја да започнат разговори за подготовката на самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун.

Угледниот весник, Вашинтон Пост се прозива на високи службеници на Американската Влада

И списанието “Политико” објави дека тимот, составен од 30 претставници на Белата куќа и Стејт департментот, се подготвуваат да заминат во Сингапур подоцна овој викенд.
Ројтерс претходно оваа недела објави дека тимот треба да разговара за агендата и логистичкиот самит со претставници на Северна Кореја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

-Бошњаците можат да сонуваат што сакаат и тоа не е забрането. Меѓутоа, посакувам Република Српска да биде самостојна, што е многу реално.

Додик: Реално е Република Српска да стане самостојна

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека...

Станува збор за мерките што веќе 11 месеци се продолжуваат, а новата одлука за „воведување мерки за привремено ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на земјата, за забрана за влез во земјата на државјани на трети земји, освен од државите на Европската унија и шенген зоната".

ДО 8 МАРТ ЗАТВОРЕНИ И ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА НА ДРЖАВЈАНИ ОД ТРЕТИ ЗЕМЈИ

За уште две седмици, до 8 март 2020 година, грчката влада ја продолжи одлуката за ограничување...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...