Јавноста бара одговорност – додека надлежните молчат и си ја префрлаат топката!

Објавил: Стојче Бушин | 29 јули, 2020 17:19

Се бара кривична одговорност и затвор за газдите кои парите од државата го ставија во џеб

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Кривично да се гонат газдите кои наместо на сметките на работниците државната помош за исплата на минималец од 14.500 денари си ја ставиле во џеб. Обвинителството веднаш да покрене истрага по допрен глас. Институциите да кажат кој ќе одговара и да не ги кријат, туку веднаш да ги објават јавно имињата на компаниите. А парите наменети за работниците да завршат на нивна сметка, а не да се вратат во Буџетот. Ова се само дел од жестоките реакциите во јавноста, по информацијата дека газди на околу 4.500 компании злоупотребиле над 2 милиони евра од парите за работниците добиени од државата.

Јавноста бара одговорност – додека надлежните молчат и си ја префрлаат топката.

Телма пишува дека постои чисто кривично дело измама и доведени се во заблуда два субјекта. Првиот субјект е државата, а вториот субјект се работниците на кои што требало да им бидат исплатени тие износи на име на помош. Државата е доведена во заблуда со самото аплицирање дека ќе им бидат исплатени во име на помош на работниците.

Тоа е дејствие на извршување на кривично дело од член 247 од кривичниот законик. Сметам дека е ова сериозен износ и во рамките на тоа за кој износ станува збор казната може да биде од година до 10 години. Можам јас, може секое лице од улица може да поднесе кривично дело за кое што се гони по службена должност,а секако подопрен глас јавноот обвинителство мора, би требало по принципот на легалитет да отвори истрага – вели Дукоски.

Универзитетскиот професор Бранимир Јовановиќ е дециден дека мора да им одговорност.

А владата при донесувањето на нови мерки, да не попушти како сега под влијанието на бизнисот, и парите наместо на фирмите да ги пушта директно на сметките на работниците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Ова е најголемо намалување од почетокот на статистиката од 1995-та година. Во првиот квартал, БДП-то во еврозоната падна за 3,7%, додека оној на ЕУ падна за 3,3%.

БДП-то на ЕУ и евро-зоната со најголем пад од 1995-та во периодот од април до јуни

Бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се намали за 11,8% во вториот квартал во...

Се очекува во своите понуди банките да имаат јасно дефинирани критериуми за одобрување на втор период на одложена отплата, со цел да им се помогне на клиентите што се погодени од ковид-кризата.

Банките може да ја одложат отплатата на кредитите уште 6 месеци, одлучи Народна банка

Народната банка, по неколку состаноци со претставници на Македонската банкарска асоцијација...

Растот на просечната бруто плата во јуни 2020 година се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната бруто плата во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (18,5%), Рударство и вадење камен (15,9%) и Образование (13,6 %).

Просечната нето-плата во јуни изнесувала 26.867 денари

Просечна нето плата по вработен во јуни годинава изнесувала 26.867 денари што во однос...