Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи, со свој став по однос на Преспанскиот договор и бришењето на Македонската држава и Македонската нација

Објавил: Мартин Попоски | 6 ноември, 2018 9:49

Се брише вистината за грчката анексија на Егејска Македонија во 1913 година

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи во познатиот “Виенски весник” излезе со свој став по однос на Преспанскиот договор и што тој значи за историската вистина за Македонија од пред 105 години.

Според поранешниот амбасадор Кочи, САД и НАТО имаат интерес да ја “окупираат” Македонија, под лажното руско влијание.

Изненадувањето на 30-ти септември беше големо. Кај балканските коресподенти и амбасади во Скопје, кај бриселската елита која допатува за поддршка на истата влада која со “regime change” беше донесена на власт од ЕУ и САД и да ја поддржува до последно и во медиумите.

На САД и НАТО итно му е потребна Македонија како место за заокружување на Русија, за да ја совладаат „евроазиската шаховска табла. – истакнува Кочи.

Кочи воедно смета дека со Преспанскиот договор се прави класичен културен геноцид на една нација.

Терминот “македонски”, како термин за самостојно – постоечко население, заедно со неговиот јазик и култура, кој се разви во оваа област од големата преселба на народите, на тој начин ќе биде збришан. Многумина ова го нарекуваат културен геноцид. И тоа е така. – констатира Кочи.

Првиот австриски амбасадор, долгогодишен пријател на Македонија, се осврнува и на историја и бришењето на Македонскиот идентитет.

Оваа редефиниција на македонскиот идентитет, историја, јазик и култура е вистинска цел на Грција, со ова надвор од Северна Македонија ќе нема македонско население, нема македонска историја, јазик и култура.

На овој начин, еднаш и засекогаш ќе се запечати вистината околу бруталната грчка анексија на Егејска Македонија во 1913 година, со нејзиното негрчко мнозинско население (Турци, Бугари, Македонци) и задолжителната грцијализација и кршење на човековите права. Егејска Македонија го доби својот нов хеленистички карактер кога се населија Грците од Мала Азија во 1923 година, врз основа на Договорот од Лозана. -пишува поранешениот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Претседателот Иванов јасно го повтори својот став, НАТО и ЕУ интеграциите никогаш не биле доведени во прашање, штетниот Преспански договор е она што е камен кочничар

Иванов му одржа “лекција” и на заменик државиот секретар на САД

Претседателот Ѓорге Иванов, синоќа го прими Џон Саливан, заменик државен секретар...

Пропадна најавата дека државата конечно ќе добие квалитетно тело за борба против корупцијата, ни по 9 месеци СДСМ и ДУИ не се подготвени за транспаремтно работење

Обидот за формирање антикорупциска ги скара ДУИ и СДСМ

Кога државата не може цела година да формира состав на Комисијата за борба со корупцијата...

Зијадин Села, Сурија Рашиди и Горан Милевски се единствените пратеници кои не го поддржаа Законот за амнестија како резултат на комисијата за национално помирување

Три пратеници против законот за амнестија

Експресното гласање на Законот за амнестија во Законодавниот дом покажа дека полека...

Во акцијата на МВР останува отворено прашањето како во рок од два месеци во Македонија без санкции била внесена марихуаната од Албанија, а била наменета за Турција

Половина тон марихуана шверцувани во камионска приколка

Во координирана полициска акција на Граничниот премиер Богородица, запленети над...