Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи, со свој став по однос на Преспанскиот договор и бришењето на Македонската држава и Македонската нација

Објавил: Перо Милчин | 7 февруари, 2022 5:46

Се брише вистината за грчката анексија на Егејска Македонија во 1913 година

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи во познатиот “Виенски весник” излезе со свој став по однос на Преспанскиот договор и што тој значи за историската вистина за Македонија од пред 105 години.

Според поранешниот амбасадор Кочи, САД и НАТО имаат интерес да ја “окупираат” Македонија, под лажното руско влијание.

Изненадувањето на 30-ти септември беше големо. Кај балканските коресподенти и амбасади во Скопје, кај бриселската елита која допатува за поддршка на истата влада која со “regime change” беше донесена на власт од ЕУ и САД и да ја поддржува до последно и во медиумите.

На САД и НАТО итно му е потребна Македонија како место за заокружување на Русија, за да ја совладаат „евроазиската шаховска табла. – истакнува Кочи.

Кочи воедно смета дека со Преспанскиот договор се прави класичен културен геноцид на една нација.

Терминот “македонски”, како термин за самостојно – постоечко население, заедно со неговиот јазик и култура, кој се разви во оваа област од големата преселба на народите, на тој начин ќе биде збришан. Многумина ова го нарекуваат културен геноцид. И тоа е така. – констатира Кочи.

Првиот австриски амбасадор, долгогодишен пријател на Македонија, се осврнува и на историја и бришењето на Македонскиот идентитет.

Оваа редефиниција на македонскиот идентитет, историја, јазик и култура е вистинска цел на Грција, со ова надвор од Северна Македонија ќе нема македонско население, нема македонска историја, јазик и култура.

На овој начин, еднаш и засекогаш ќе се запечати вистината околу бруталната грчка анексија на Егејска Македонија во 1913 година, со нејзиното негрчко мнозинско население (Турци, Бугари, Македонци) и задолжителната грцијализација и кршење на човековите права. Егејска Македонија го доби својот нов хеленистички карактер кога се населија Грците од Мала Азија во 1923 година, врз основа на Договорот од Лозана. -пишува поранешениот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи.

Aрхива магазин: 2018

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот...