Индијанците го населувале овој регион уште пред 11.000 години. Организирано истражување на областа немало сѐ до 1860-тите.

Објавил: Перо Милчин | 20 октомври, 2019 16:58

СТРАШНО: Се буди гејзерот Old Faitfull, кој може да убие повеќе од пет милијарди луѓе(ВИДЕО)!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Гејзерот Олд Фејтфул исфрла термална вода приближно на секои 91 минути. Тој се наоѓа во националниот парк Yellowstone во американската држава Вајоминг.

Последен пат гејзерот еруптирал пред 640.000 години, но никој не може со сигурност да знае кога повторно ќе експлодира. Според некои мерења покажуваат дека тоа може да се случи во секој момент.

Ако тоа се случи може да се има предвид дека ерупцијата во атмосферата ќе исфрли околу 240 километри кубни камења, прашина и пепел, како што тоа се случило во текот на последната голема вулканска ерупција. 

Вулканот би исфрлил голема количина магма која би го затрупала подрачјето на околу 60 километри оддалечено од него. 

Националниот парк Јелостоун е заштитен од Конгресот на САД на 1 март 1872., и е лоциран во државите Вајоминг, Монтана и Ајдахо. Паркот бил прв од својот вид во светот, и е познат по животинскиот свет и по геотермалните извори. Индијанците го населувале овој регион уште пред 11.000 години. Организирано истражување на областа немало сѐ до 1860-тите.

Половина од светските геотермални појави се во Јелостоун, предизвикани од постојаниот вулканизам.

Истечена лава и карпи исфрлени од ерупции ја прекриваат површината на паркот. Паркот го претставува најголемиот преостанат речиси недопрен екосистем на северната Земјина хемисфера.
Стотици видови на цицачи, птици, риби и влекачи се документирани, вклучувајќи и некои кои се загрозени или во опасност од исчезнување. Огромните шуми и ливади се населени и со ендемични видови на растенија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност...

СЗО ја идентификуваше и елиминираше глобалната пандемија. Лекот веќе беше познат, но СЗО не го пријави на Кинезите ??

КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: Италијанците први го пронајдоа лекот за коронавирус?

Италијанските лекари не го почитуваа глобалниот закон за здравство на СЗО, кој препорачуваше...

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник...