Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

Објавил: Перо Милчин | 28 април, 2020 6:07

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи огромно забрзување на глобалното затоплување и ненадејна дестабилизација на глобалната клима. Ова ќе резултира во катастрофално непријателски нови услови за поголемиот дел од животот на Земјата, пишува новинар и климатски активист Бен Си, на Твитер.

Иако климатските модели посочуваат дека Арктикот ќе биде без мраз летото 2023 – 2049 година, научниците забележуваат дека сателитските снимки сугерираат дека тоа би можело да се случи порано од предвиденото.

Друг неодамнешен труд потврдува дека летното исчезнување е „До крајот на векот па натаму, тешко е да се размислува за нешто глобално поважно“, велат научниците.

Арктикот – местото на најбрзо затоплување на Земјата – веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

Губењето на летото на морскиот мраз на Арктикот ќе го зголеми моќниот и многу опасен фидбек со мраз на морето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...