недела, 28 ноември 2021

MK/ EN/ DEВаквата одлука за затворањето на Џамијата Ал-Акса е донесена поради раст на бројот на заразени со Ковид-19 и во Израел и во палестинските териториии, а е воведена во периодот кога и Израел на три недели ќе биде затворен, кој ги контролира влезовите во џамијата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 септември, 2020 10:17

Се затвора џамијата Ал-Акса поради зголемениот број на заболени од Ковид-19!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заклучно од утре, за вернции се затвора џамијата Ал-Акса во Ерусалим. Како што беше објавено од светските медиуми, џамијата која е трето најсвето место за муслиманите, ќе биде затворена три недели поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус.

Во Израел досега се потврдени речиси 167.000 случаи на Ковид-19, а 1.147 лица починаа од последици од новиот коронавирус.

Ваквата одлука за затворањето на Џамијата Ал-Акса е донесена поради раст на бројот на заразени со Ковид-19 и во Израел и во палестинските териториии, а е воведена во периодот кога и Израел на три недели ќе биде затворен, кој ги контролира влезовите во џамијата.

Инаку ова е втор пат џамијата Ал-Акса да биде затворена по окупацијата од Израел на источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година.

Во окупираниот Западен Брег од последици на Ковид-19 починаа 214 лица, а над 30.200 се инфицирани.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката...

Од полицијата наведуваат дека Петра Р.(31) е вработена во Здравствениот дом- Загреб, каде била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот.

Уапсена медицинска сестра од Загреб, фалсификувала ковид сертификати

Медицинска сестра од Загреб е уапсена за издавање на фалсификувани ковид сертификати...

Најавено е дека од тој датум, Швајцарија ќе ги признае истополовите бракови склучени во други земји, кои досега ги третираше како граѓански партнерства.

Од 1 јули во Швајцарија ќе може да се склучуваат истополови бракови

Истополовите бракови во Швајцарија ќе може да се склучуваат од 1 јули следната година,...


Ние користиме колачиња за да ја подобриме практичноста на веб-страницата. Со вашата посета се согласувате со ова.