Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

Објавил: Валерија Петрова | 15 октомври, 2019 12:46

СЕ ЗА ЌЕРКАТА: За да може да оди на училиште, тато и изгради пат!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Овој грижлив татко решил на своето дете да му обезбеди нормално одење на училиште.

Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

Турските медиуми пренесуваат дека локалната власт не им пружила никакви услови, па својата ќерка со трактор ја носи до најбискиот пат каде поминува училишниот автобус. Меѓутоа, набрзо сфатил дека за девојчето толкав пат е напорен, па најмил багер и четири камиони. Во рок од шест дена изградил пат на кој автобусот може да дојде по Гамизе и да ја однесе во училиште.

Имено, биле изградени четири километри и чинеле 6.500 евра, поради што морале да се задолжат.

Поради овој пожртвуван татко, турската провинција Мугла сепак направила отстапки и ги превзела трошоците за градење на улицата.

Три години пред тоа едвај преживеале во пожар во кој им изгорела куќата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Хеликоптерот на Коби бил од типот, Сикорски С-76Б, направен во 1991 година, и вчера беше објавено дека немал црна кутија.

Коби и Ванеса имале договор никогаш да не патуваат заедно со хеликоптер

Коби Брајант кој беше еден од најпознатите кошаркари во светот, и неговата ќерка, тринаесет...

Иранската новинска агенција Мехр известува дека Д’Андреа, попознат како ајатолах Мајк, бил во авион на САД соборен од Талибанците во понеделникот, пренесува британскиот „Дејли Стар“.

Убиен офицер на ЦИА кој го ликвидира Сулејмани – Иран: Бил во авионот кој мистериозно беше срушен во Авганистан

Иранските медиуми денеска објавија дека висок американски службеник на ЦИА, Мајкл...

Според извештајот од американската Национална комисија за безбедност во сообраќајот хеликоптерот немал црна кутија, односно дека за тоа летало не бил потребен уред за снимање.

НОВИ ДЕТАЛИ: Хеликоптерот во кој загина Коби немал црна кутија

Хеликоптерот Сикорски С-76Б, направен во 1991 година, со кој загина светската кошаркарска...

Летот требало да трае околу околу 40 минути, бидејќи ги чекало патување од околу 112 километри на северозапад. Планирано е хеликоптерот да го прелета центарот на Лос Анџелес, потоа преку долината Сан Фернандо северно од градот, а потоа до својата крајна дестинација над ридско подрачје кое води кон запад, преку Таузенд Окс.

ЛЕТОТ НА СМРТТА НА КОБИ БРАЈАНТ: Американските експерти изнесоа детали од РЕКОНСТРУКЦИЈАТА на летот и падот на хеликоптерот

Американските експерти изнесоа детална реконструкција на летот на хеликоптерот во...