Само вчера аплицирани се 13.725 дози вакцини.

Објавил: Перо Милчин | 8 мај, 2021 16:23

Се зголемува темпото на вакцинација во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од ден во ден се зголемува темпото на вакцинација, што е показател дека системот за масовно вакцинирање функционира одлично.

Само вчера аплицирани се 13.725 дози вакцини.

Во државата вкупно се вакцинирани 118.984 граѓани, а со последните бројки 32% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина.

Само вчера аплицирани се 13.725 дози вакцини.

Интересот за вакцинација расте од ден во ден, а напоредно со тоа ги надградуваме и капацитетите со што до средината на летото, во зависност до достапноста на вакцини, можеме да постигнеме колективен имунитет, истакна Филипче!

Пријавете се за вакцинација на www.vakcinacija.mk

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.