Тој најмногу се грижеше за трасата што води од Босански Нови. Тој го запре автомобилот на место каде може да го следи тој правец.

Објавил: Весна Петровска | 30 јули, 2019 11:17

Се издишав кога слушнав дека се заклучуваат лисиците! Исповед на полицаецот кој го уапси Аркан: Видов дека има два пиштола, а потоа некој рече ОГАН!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Во далечната 1990 година на 29 ноември се уште се славело како Ден на Републиката. Овој ден го славеле и полицајците. Често се случувало да испијат по една чашка повеќе, а тогаш и будноста опаѓала.

Знаел за тоа Милан Чербула, шеф на полицијата, па пред ноќта дошол во станицата. Кога минатата ноќ, земал клуч од службената кола, шишал на паркинг со неговиот колега.

Тој најмногу се грижеше за трасата што води од Босански Нови. Тој го запре автомобилот на место каде може да го следи тој правец.

Сè изгледало мирно и тивко, при што полицијата ги запирала  и ги контролирала возилата. Во еден момент Милан Чербула забележал дека возило доаѓа од правец на Босански Нови.

Заедно со неговиот колега го запреле возилото и го провериле, но го оставиле да продолжи, се очекувало возилото да продолжи кон Загреб.  

Забележале дека станува збор за Ленд Ровер со заварени цевки но, автомобилот потоа се упатил кон селото Хртиќ.

Бидејќи јакната на мажот од  Ленд роверот му била откопчана, Чербула забележил дека има пиштол под пазувите. Слушнал и некој како вика: „Оган!“

Потоа полицијата дознала дека тој кој му довикнал е маж кој го викале „Црквењак“. Веројатно мислел дека Аркан пука во Милан. Од местото каде стоел можело да се види дека Аркан  бил заграден со полициски автомобил и дека Милан иако бил во цивил  е полицаец.

– Зад него имаше уште два плициски автомобили, но проценил дека нема шанси па не се ни обиде да допре пиштол, туку мирно стоеше со споени раце кон полМожеше  да види дека зад него се запрени уште два полициски автомобили. Проценил дека нема шанси, па не се ни обидел да го допре пиштолот, туку мирно стоеше и ги спои рацете кон полицаецот., изавил тогашниот шеф на полицијата.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во секоја земја на Европската унија, по таков политички гаф, ќе следеше оставка или негова смена

Скандал ја тресе Хрватска! првиот човек на Институтот за јавно здравје седи на картон со Вакцини

Хрватскиот  биолог и научник  Иван Џикиќ денес изјави дека бил шокиран кога видел...

Најголем број на невработени се високо квалификувани, а 134.116 од нив се регистрирани во септември, по што следат оние со средно образование - 122.432, а 110.413 се неквалификувани.

Расте невработеноста во БиХ: Во септември без работа 14.602 лица повеќе отколку минатата година

Во септември, во БиХ се регистрирани 417.957 невработени лица, што е за 14.602 повеќе отколку...

Во последните 24 часа се евидентирани 4.135 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 25.270.

ХРВАТСКА ПОВТОРНО ГО ОБОРИ ЦРНИОТ РЕКОРД: Уште 78 смртни случаи од коронавирус

Повеќе од 4.000 новоинфицирани лица со корона се евидентирани денес во Хрватска! Во последните...