„Полицијата го уапси само врз основа на нашите извештаи, затоа што можевме да го следиме на социјалните мрежи, а тој беше задржан во притвор уште шест месеци“, рече Јуриќ.

Објавил: Сара Фемина | 26 декември, 2019 19:06

Се молам на Бог девојчето да е живо: Игор Ѓуриќ за киднапирањето на Моника- Сакам да го видам судијата кој го ослободи монструмот

Фото/Текст извор: ©Фото:Курир.рс магазин.мк

Повеќекратниот силувач, кој е двапати осуден Нинослав Јовановиќ, осомничен е за киднапирање на 12-годишната Моника Каримановиќ. Полицијата ги затегнува обрачите околу „Малбер Бербер“. Девојчето како што смета полицискиот директор, е живо.

Селаните стравуваат дека Јовановиќ ќе го повтори злосторството и предупредувањата на Игор Јуриќ ќе бидат оправдани.

Каква казна заслужува чудовиштето, зошто никој не ги зел предвид наодите на вештаците и психијатарот, како е можно Јовановиќ да е ослободен од затвор?

„Знаев дека ова ќе се случи, се молам девојката е жива. Кога велам, знаев дека не го кажав тоа затоа што бев разумен, но затоа што беше очигледно“, рече Игор Јуриќ, основач на „Фондацијата Тијана Јурик“ “.Тој исто така рече дека би сакал да го види тој судија и адвокатот што ги ослободил тој човек. Тој додаде дека овие луѓе ќе треба да сносат одредена одговорност.

Селаните стравуваат дека Јовановиќ ќе го повтори злосторството и предупредувањата на Игор Јуриќ ќе бидат оправдани.

И зошто беше ослободен?

Јуриќ вели – затоа што се однесувал учтиво и убаво во затвор.

„Ова ќе се случи и со убиецот на моето дете“, рече тој.

На прашањето како е можно, на крајот на краиштата, Јовановиќ да нема полициски надзор, Јуриќ вели дека е можно затоа што „законот на Марија“ е воведен во 2013 година и кривичните дела се извршени пред тоа, така Јовановиќ излегол од затвор и слободно се шетал.

„Полицијата го уапси само врз основа на нашите извештаи, затоа што можевме да го следиме на социјалните мрежи, а тој беше задржан во притвор уште шест месеци“, рече Јуриќ.

Малчански Берберин првпат беше осуден на десет години затвор за силување девојче во 1996 година и беше ослободен на условна казна на 9 години.

Веднаш откако бил ослободен киднапирал девојче од 12 години и ја силувал, а потоа киднапирал и друга девојка, но таа успеала да избега.

Потоа беше осуден на 15 години, но казната му се намали на 12 години. Тој беше ослободен од затвор во јануари минатата година, а во тоа време 30 родители на Малче му пишале на Игор Јуриќ дека се плашат од повторено дело.

Јовановиќ започна да ги малтретира жените преку Фејсбук. Тој беше уапсен во октомври минатата година и одлежа пет месеци затвор. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, рече дека сите тројца што починале денеска биле постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Нови четири смртни случаи од коронавирусот во Италија

До сега 11 лица починаа како последица од новиот смртоносен коронавирус, објавија денеска...

Според последните податоци објавени денеска од Националната комисија за здравство во Кина,  земјата во текот на вчерашниот ден биле регистрирани дури 508 новопотврдени случаи заразени од коронавирус. Вкупниот број на заболени од смртоносниот вирус во Кина изнесува 77.658.

ЗАПРЕПАСТУВАЧКИ ИЗВЕШТАЈ: Коронавирусот сепак води потекло од САД?

Kоронавирусoт се повеќе се шири низ светот. Овој смртоносен вирус Ковид-19 шири страв...