Како што додаде таа, политиката треба да се обиде да ги зближи луѓето и да ги помири.

Објавил: Перо Милчин | 5 јуни, 2020 21:46

Се огласи Ангела Меркел за убиството на Џорџ Флојд!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд во САД, велејќи дека расизмот е ужасна работа.

 Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно. Расизмот е нешто страшно. Општеството во Соединетите држави е многу поларизирано, рече Меркел во интервју за телевизијата ЗДФ во четвртокот, коментирајќи за прв пат за ситуацијата во Соединетите држави по убиството на Флојд за време на полициското апсење.

Како што додаде таа, политиката треба да се обиде да ги зближи луѓето и да ги помири.

Градоначалникот на Минеаполис Џејкоб Фреј, на почетокот на комеморацијата се појави на комеморацијата, клекнајќи и плачејќи крај ковчегот на Џорџ Флојд.

На прашањето дали американскиот претседател Доналд Трамп има улога во поларизацијата на американското општество, таа рече дека неговиот политички стил е контроверзен, јавуваат германските медиуми.

Сепак, таа додаде дека соработува со избраните претседатели на сите земји, вклучувајќи го и американскиот претседател и изрази надеж дека ситуацијата во Америка ќе се смири.

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис.

Познати личности, активисти за граѓански права, политичари, обични граѓани, пријатели и семејството на убиениот Флојд беа меѓу собраните на комеморацијата во капелата на Универзитетот.
Тие му оддадоа почит на Флојд стоејќи во тишина осум минути и 46 секунди.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Синоќа, на отворањето на 71-та летни игри во Дубровник, претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, зборуваше за пандемијата на вирусот корона и ширењето на инфекцијата во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

МИЛАНОВИЌ ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Мора да се научиме да живееме со короната и да ја прифатиме!

На крајот, луѓето ќе полудат, короната треба да се прифати не како голема болест, туку...

Според германскиот весник Велт, победата на Пленковиќ била „значително поубедлива отколку што може да се очекува врз основа на анкети на јавното мислење“.

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПЛЕНКОВИЌ ПО ИЗБОРИТЕ: Тој е најуспешниот наследник на Туѓман

Германските медиуми пишуваат дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ докажал дека...

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...