Бора пред некое време дозна дека е тешко болен. Единствено решение е операција, пишуваа српските медиуми.

Објавил: Сара Фемина | 20 октомври, 2019 10:51

Се огласи Бора Чорба и ја откри витината за болеста: “Не можам да дојдам при себе”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рокерот Бора Ѓорѓевиќ се огласи веднаш по објавите на српските медиуми дека боледува од рак на простата. Порталите објавија дека фронтменот на рок групата “Рибља Чорба” наскоро се спрема за озбилно лечење.

Бора пред некое време дозна дека е тешко болен. Единствено решение е операција, пишуваа српските медиуми.

Фронтменот на рок групата Рибља Чорба, во кратко соопштение се обрати до јавноста:

Рибја Чорба не откажа, ниту ќе откаже еден концерт. Напротив 7 декември ние сме во Минхен, а во припрема е и голема турнеа. Се закажуваат датуми и за Америка. Вестите за откажувањето на концертите се злонамерни и себични. Исто така со голема омраза е напишано дека бараме некакви пари. Фала многу на оние кои понудија помош, но пари не ни се потребни. Сите во бендот сме осигурани.

Јас не сум тешко болен, што се виде и на успешната летна турнеа во 25 градови, а посебно последните два, на 13 септември во Љубљана и 5 Октомври во Виена. Свириме и пееме подобро него никогаш. Веруваме дека вакви дезинформации и обиди за неуспех, се намери на многу лоши луѓе. Не можам да поверувам.

Бора Ѓорѓевиќ пред паузата со група Рани мраз и Ѓорѓе Балашевиќ 1978 поминал неколку години во сончоглед, својот прв голем бенд, каде што се уште Горица Поповиќ, Ненад Божиќ, Снежана Јадрилич, Биља Крстиќ и Крстиќ Бата Сокич. На една београдски документ одлучија да формираат нов бенд со потешок звук. Поврзува со вашите пријатели од групата СОС (Миша Алексиќ, Рајко Коиќ и Мирослав Милатовиќ Vicki) и воспоставени Рибља Чорба.

Со почит Бора Ѓорѓевиќ.

Групата Рибља Чорба беше официјално формирана во ресторан Шуматович 15 август 1978. година. Првобитно таа беше наменета да се нарече Бора и воини, а потоа тие одлучија да биде Рибља Чорба. Тоа беше жаргон Белград на менструацијата.

Првиот концерт беше одржан Рибља Чорба во Војводина, во Елeмир на 26 август 1978. години, по што следи некои свирки во Суботица и во Сараево, каде што стекна нова публика. На 22 декември тие го издадоа нивниот прв сингл со песни „Лутка са насловне стране“ и “Тој и неговиот БМВ”, кој веднаш стана многу популарен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Србија остана без генијалецот Михаило Спориќ, поради што Кембрич прогласи три дневна жалост.

Српскиот генијалец Марко(22) почина од оваа врста на РАК: Нема врска со пушење, но оваа болест е најлоша од сите што ги знаеме!

Рак на белите дробови скоро па никогаш не дава никаков знак, но кога ќе се открие во...

Можно е убиецот да го напишал писмото. Од каде да знаеме ние! Како воопшто Н.Н лицето напишало писмо?

ЕКСКЛУЗИВНО: Се огласи Марјановиќ за обвинението дека неговата мајка го нарачала убиството: ЕДВАЈ ЈА ВРАТИВМЕ ВО ЖИВОТ

Зоран Марјановиќ кој е обвинет дека на 2 април 2016 година ја убил сопругата Јелена Марјановиќ,...

За убиството знам од медиумите и ништо друго, рече Драгој Милинковиќ кој се уклучи во живо на социјалните мрежи.

СЕ ОГЛАСИ “УБИЕЦОТ” НА ЈЕЛЕНА: Не ја познавав жртвата – Анонимното писмо ми го намести бившата жена!

Драгој Милинковиќ бизнисменот од Прибој, кој е обвинет во анонимното писмо дека ја...

Драгоје Милинковиќ од Прибој е убил пејачката Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, по нарачка на нејзината свекрва Зорица Марјановиќ.

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА НА ВЕКОТ: Свекрвата на Јелена го нарачала убиството – пејачката ја убил бизнисменот Драгоја Милинковиќ!

Курир.рс ја открива најголемата мистерија во Србија- Убиецот на Јелена Марјановиќ,...