Таткото на тенисерот често пати во јавноста знае да даде контроверзна изјава за ривалите на својот син, па така и овој пат тој вината ја гледа во Григор Димитров, Бугаринот кој прв пријави позитивен тест.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 јуни, 2020 10:29

Се огласи таткото на Ѓоковиќ и го откри виновникот кој го рашири коронавирусот: ТОЈ дојде болен од којзнае каде

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Откако вчера во јавноста излезе веста дека светскиот број еден тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се позитивни на коронавирус, се огласи и неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ.

Таткото на тенисерот често пати во јавноста знае да даде контроверзна изјава за ривалите на својот син, па така и овој пат тој вината ја гледа во Григор Димитров, Бугаринот кој прв пријави позитивен тест.

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ вчера потврдија дека се позитивни на Ковид 19, а нивните деца имаат негативни резултати….

Ѓоковиќ кој воедно и беше организатор на Адрија турот“ но за жал од таму замина тој и неколку други тенисери заразени со Ковид 19. Сепак тој се соочи со реалноста и со второто соопштение призна дека пораниле со турнирот и ја призна грешката, но сепак неговиот татко не гледа вина во него.

-На никој не му е сеедно поради оваа ситуација, па ниту на Ноле. Тоа е што е, од ова мора да излеземе посилни и мораме да сфатиме дека ова мора да пројде.

-Зошто се случи сето ова? Поради тоа што Димитров најверојатно дојде болен од којзнае каде и потоа се случи тоа што се случи. Ви нанесе голема штета на вас Хрватите и на нас како семејство и на сите Срби, порача Срѓан во интервјуто за „РТЛ“.

По завршување на турнирот биле направени тестови за корона на 23 тенисери, а од нив тројца беа позитивни на корона меѓу кои е и најдобриот хрватски тенисер Борна Ќориќ, и Кристијан Грох а вчера и Ѓоковиќ потврди дека е позитивен.

Паники, Ќориќ и Грох останаа во Задар во самизолација.

Уште 19 други тенисери учесници на „Адриа купот“ биле тестирани, но тестовите биле негативни и тие го напуштиле Задар.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Ова за Ноле беше петта победа во меѓубсените дуели со Шварцман, победа со која стигна до 36 АТП Мастерс титула во кариерата со што изби сам на врвот, поточно сега има една повеќе од Рафаел Надал.

Титула за нов рекорд: Ѓоковиќ испиша историја во Рим! (ВИДЕО)

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ е победник на АТП Мастерсот во Рим и тоа откако во финалето...

Неверојатна сцена, натпреварот во моментот беше прекинат, бидејќи Новак со топка го погоди линискиот судија.

ЃОКОВИЌ ДИСКФАЛИФИКУВАН ОД US OPEN: Погледнете во моментот кога Новак со топка го удри судијата(ВИДЕО)

Новак со топка го погоди линискиот судија и судиите решија да го дискфалификуваат...

Генерално, во првите натпревари гледавме малку игра, бидејќи и Ѓоковиќ и Раониќ ги решија бодовите со добри или лоши сервиси.

КРАЛ НА ТЕНИСОТ: Неверојатна победа на Ѓоковиќ против Раониќ за 80-ти трофеј

Иако беше видно исцрпен, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ најде сили да направи...