Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

Објавил: Перо Милчин | 15 септември, 2020 13:25

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот развој на црногорското општество и покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија, оцени денеска претседателот Мило Ѓукановиќ.

На својот профил на Твитер по повод Меѓународниот ден на демократијата, црногорскиот претседател оцени дека Црна Гора има обврска да продолжи да ги унапредува демократијата, слободата, еднаквоста, човековите права и владеењето на правото.

„Да се ​​поттикне демократско учество, бидете транспарентни и одговорни. Неодамнешните избори го потврдија напредокот во демократскиот развој на црногорското општество. Тие покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија. И ја потврдија важноста за зајакнување на демократските институции, вклучително и капацитетот за зајакнување на отпорноста кон растечкиот број форми на манипулација и дезинформација “, напиша Djукановиќ.

Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

Србите ја блокираа границата со Црна Гора: Српските туристи масовно се враќаат дома

Од утрово има огромна гужва на граничниот премин Јабука со Црна Гора, а десетици возила...

Имено доктор Глиќиќ е една од оние кои не веруваат во нештото додека не е научно докажано, па така таа избегнуваше било какви прашања поврзани за теми кои научно не се докажани.

Д-р Глигиќ: Никој кој чува мачка не се заразил од коронавирус!

Истакнатата српска докторка, виролог Ана Глигиќ во едно гостување посочи дека не е...

Дростен се залага за скратување на самоизолацијата затоа што смета дека со тоа ќе се одржи нивото на прифаќање на епидемиолошките мерки во општеството, но исто така додава дека петдневната самоизолација е „на работ на прифаќање од епидемиолозите.

ПОЗНАТИОТ ГЕРМАНСКИ ВИРУСОЛОГ ЗА САМОИЗОЛАЦИЈАТА: Се залагаме тој период да се намали од 14 на 5 дена, а еве и зошто!

Познатиот германски вируолог Кристијан Друстен од универзитетската болница „Шарита“...