Народниот фронт го обезбеди целиот оддел за пациенти со вирус корона.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 март, 2020 10:57

СЕ ПОРОДИ ПРВАТА БРЕМЕНА ЖЕНА СО КОРОНАВИРУС- Бебето и мајката во изолација!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Првата бремена жена заразена од вирусот корона се породи вчера со царски рез на ГАК Народниот фронт-Србија, а како што рече д-р Жељко Миковиќ, директор на Народниот фронт на ГАК, бебето е тестирано за овој вирус и резултатите ги чекаат.

– Мајката е стабилна, тие се изолирани. Бебето има своја кутија, одделена од  од мајката. Тестот е направен и го чекаме резултатот, очекуваме ова бебе да се роди без вирус. Оваа изолација служи за да се спречи мајката да го пренесува вирусот на нејзиното дете – објасни тој.

Народниот фронт го обезбеди целиот оддел за пациенти со вирус корона.

– Имаме десетина кревети, бањи, имаме и просторија само за нив. Сè што оди во просторијата оди во вентилација, ништо не излегува од просторијата, имаме кутија за родилишта, просторија за дијагностицирање. Ние сме максимално организирани – истакна Миковиќ.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...