Во Битола се поткупуваат роми да го зголемат процентот на излезеност, во Скопје цел ден пристигаат автобуси со косовари со двојно државјанство од времето на Црвенковски

Објавил: Мартин Попоски | 30 септември, 2018 16:55

Се поткупуваат Ромите од Битола, потплаќачот фатен на дело

Фото/Текст извор: ©лидер.мк

Поради малата излезност на референдумот, во Битола се поткупуваат Роми за да излезат на гласање.

До редакцијата на Економски Лидер беше испратена фотографија на која се гледа како маж, со автомобил со регистарски таблички БТ 7680 АД, поткупува гласачи од ромската населба во Битола, за да излезат да гласаат на референдумот.

Претходно истиот портал објави дека  Скопје е преплавено со автобуси и комбиња од Косово.

Како што пишуваат дел од медиумите во земјата, станува збор за гласачи кои што денеска би гласале на престојниот референдум на кој што се одлучува за промена на името на државата во Република Северна Македонија.

Имено се работи за истите оние кои имаат двојно, а некогаш и тројно државјанство, односно се дел од 150 илјади пасоши кои Бранко Црвенковски им ги подели за време на бегалската криза на Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Референдум

Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат...

Министерството за надворешни работи на Грција со изјава во која стои дека и самите се збунети што се случи во Македонија и дека коментарите се контрадикторни со реалноста

Грција е збунета кој што слави во Македонија

Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но...

По "далеку од здрав разум" изјавите на Заев и Ахмети, се јави и нивниот ментор, Јоханес Хан кој честита пропаднат референдум

Хан им честита на малцинството граѓани кои гласаа на пропаднатиот референдум

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека гласовите “за“ на референдумот...