Под итно да запрат градежните активности на Алипашината џамија во Охрид или граѓаните наредната недела ќе излезат на протест да го искажат револтот кон институциите

Објавил: Македонка Димкин | 14 март, 2019 19:57

Се прелеа чашата, Охриѓани најавуваат протест ако не престане надградбата на минарето?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Под итно да запрат градежните активности на Алипашината џамија во Охрид или граѓаните наредната недела ќе излезат на протест да го искажат револтот кон институциите кои свесно премижуваат пред кршењето на законите цели три години побараа денеска од здружението Совест кое со месеци води битка за докажување на нелегалноста на градбите кои се се поголеми и повоочливи на џамијата која се наоѓа во центарот на охридската чаршија известува телевисиијата ТВ24

Здружението уште еднаш повикува на совест од институциите да се спречи незаконското дивеење на поединци за свои лукративни интереси. Ги повикуваат ЈО,Завод и Музеј Охрид,МВР и Управата за заштита на културното наследство конечно да излезат со свој став и како што велат да стават крај на незаконието во овој случај.

Џамијата Али Паша е муслимански храм кој се наоѓа во Охрид, Македонија.
Али паша џамија е сместена во Старата охридска чаршија. За годината на нејзината изградба  не постојат точни податоци. Според една вакуфнама која датира од 1491 година и во која се споменуваат сарај и вакафи кои му припаѓаат на Али паша се смета дека имало и џамија која го носела неговото име Според архитектонските карактеристики и едноставноста на формите, џамијата била изградена кон крајот на 15 или почетокот на 16 век. Во составот на џамијата во 1823 година била подигната и медреса која денес не постои.

Пуштиле допис и до министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски во кој бараат и тој активно да се вклучи во откривање и стопирање на нелегелните градежни активности.

Деновиве и охридската јавност е сведок дека на џамијата никнува градба која наликува на почетниот дел од минарето, но властите па дури и премиерот во допис до здружението Совест одговориле дека не станува збор за минаре туку дека тоа е дел реставраторските работи на објектот. 

Доколку се изгради- минарето би било високо 32 метри и според архитектите целосно ќе ја наруши визурата на градот Охрид. Граѓаните немаат ништо против реставрацијата и заштитата на споменичното добро, но се јавно против превисоко минаре, кое ќе биде највисокиот објект во градот.

Тоа и не е најглавниот проблем велат охриѓани,  доколку би се изградило „минаре„ тогаш е за очекување дека ќе има повторно пеење или надвикување од оџите преку разглас со што ќе се наруши туристичкиот кодекс и традиција, на градот под самолиловите кули кој во псоледно време е оставен сам на себеси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Изненадување. Директно од изворот. Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“. Во случајот кои се тие „нив“? Најслаткиот подарок и најчистата приказна.

Холивудската ѕвезда од Атиџе доби МЕД: Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“

Легендарната холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм се пофали дека...

Почестени сме што бевме номинирани покрај овие одлични филмаџии со смели приказни кои им се обраќаат на луѓето од целиот свет, на универзалниот јазик на кинематографијата.

Се огласи тимот на “Медена земја”: Ви благодариме што верувавте во нас – Атиџе ни беше ѕвезда водилка

Македонскиот документарец „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои...

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. ...

Атиџе е вистинска ѕвезда, луѓето ја сакаат и дури и холивудските ѕвезди постојано ја застануваат за да се сликаат со неа.

ХОЛИВУД СЕ ДИГНА НА НОЗЕ, АТИЏЕ ОПИШАНА КАКО ЅВЕЗДА: Во недела Оскарот го зема “МЕДЕНА ЗЕМЈА„

Нашата Aтиџе пристигна во Холивуд, а странските медиуми веќе ја опишуваат како ѕвезда. „Атиџе...