Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Објавил: Валерија Петрова | 18 септември, 2019 20:04

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни услови учат стотици ученици, родителите револтираани се закануваат дека нема да ги пуштаат своите деца во вакво училиште, тие исто така велат дека најавите за изградба на ново училиште траат цела деценија.

– Во однос на револтот на родителите и планираат да не ги пуштаат децата на настава – односно да ја бојкотираат наставата можам само да кажам дека тоа нема да го реши проблемот во најскоро време сепак во постапка е изградаб на нов училиштен објект имаше проблеми во односот темпото на градбата и почитување на договорот . Во моментов има нова постапка и мора да се запазат сите законски рокови така да не пуштањето на децата на настава дефинитивно нема да го реши проблемот во најскоро време, вели директорката на училиштето Јулијана Тодоровска

Ужасни услови во училиштето „Димитар Македонски“ за стотици дечиња

Поради лошата состојба на училчиштето родителите сами ги бојадисувале училниците за малку да имаат подобри услови нивните деца. Ова училиште паднал дури и покривот

– Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата. За среќа немаше ученици во тој момент во спортската сала меѓутоа ние превземавме мерки за да не се повтори нешто такво во иднина, а полиците кои паднаа во библиотеката сепак станува збор за човечки фактор што не претвиделе дека не можеле да толку книги да толку полици, а за другите санации во училштето се направени во текот на летниот распуст…

Во продолжение проследете ја целосната изјава на директорката на училиштето Димитар Македонски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...