Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

Објавил: Перо Милчин | 20 октомври, 2020 21:29

СЕ РУШАТ ПЛАНИНИТЕ НА АЛЈАСКА: Ќе предизвика цунами и тоа не е најлошото што може да и се случи на планетата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Новите истражувања покажуваат дека планините на Алјаска полека се рушат, бидејќи мразот што ги држи се топи побрзо, што се заканува да создаде огромни цунами кои можат да однесат голем број животи и дополнително да го загрозат екосистемот.

Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

Една од областите што најмногу ги загрижуваат експертите е падината Бејор Арма Фјорд на Алјаска, која гледа на популарна рута за крстарење.

Одронот на Бери Арм настана на почетокот на минатиот век, топењето се забрза пред десет години и беше откриено оваа година со помош на сателитски фотографии. Доколку мразот се лизне во морето, тоа може да создаде бранови кои ќе достигнат стотици метри во висина и целосно да ја преплават туристичката дестинација на градот Витира.

На почетокот на оваа година, 14 геолози предупредија дека е „многу можно“ ова сценарио да се случи во следната година и „веројатно“ да се случи во следните 20 години.

На пример, во 2015 година, слично свлечиште создаде цунами што уништи шуми на падините на сојузничкиот Тан Фјорд. Покрај тоа, во текот на изминатиот век, 10 од вкупно 14 регистрирани цунами се случиле во замрзнати планински области.

Експертите сметаат дека инсталацијата на сензори кои укажуваат на забрзување на движењето на мразот е најдобриот начин за решавање на опасноста. На овој начин, тие би можеле навремено да го евакуираат градот и да ги евакуираат жителите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...