Пациентот се фрлил од првиот кад на Ковид-центарот и не го преживеал падот. Неофицијално, пациентот бил хоспитализиран неколку дена и имал психички проблеми.

Објавил: Стојче Бушин | 10 февруари, 2021 10:41

Се самоуби ковид пациент со скок од првиот кат на болницата „8 Септември“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пациент роден 1950 година хоспитализиран во ковид-центарот во ГОБ „8-ми Септември“ се фрлил од прозорец од првиот кат.

Информацијата за Фокус ја потврдуваат  од МВР и болнички извори.

Пациентот се фрлил од првиот кад на Ковид-центарот и не го преживеал падот.

Неофицијално, пациентот бил хоспитализиран неколку дена и имал психички проблеми.

Самоубиствата се меѓу првите 20 водечки причини за смрт, вкупно за сите возрасти во светот.

Секоја година повеќе од 800000 луѓе умираат поради самоубиство. Ова грубо одговара на едно самоубиство на секои 40 секунди. Самоубиството во некои земји е меѓу трите водечки причини за смрт кај лицата на возраст од 15-44 години и втора водечка причина за смрт во возрасната група од 10-24 години.

Овие податоци не ги вклучуваат обидите за самоубиство.

Бројот на обиди може да е повеќекратно поголем од бројот на самоубиства (10, 20 или повеќе пати, според некои истражувања).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Преземени биле реанимациони постапки, по што дежурна екипа во 7 часот и 30 минути утринава констатирала смрт.

Д-р Костов за самоубиството: Страшно и тажно, беше пациент под психијатриски надзор

Пациент на 71 годишна возраст, утринава нешто по 7 часот, си го одземал животот скокајќи...

Увид направиле полицијата и јавен обвинител при основното јавно обвинителство од Прилеп. Наредена е обдукција.

ТРАГЕДИЈА: Загина 25-годишен ловџија погоден со куршум од лице со кое бил на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите откако бил погоден...