„Без сомнение, Иран ќе одговори на криминалците кои го одзедоа животот на Мохсен Фахризад“, рече Камал Харази, кој е и шеф на стратешкиот совет во Министерството за надворешни работи, објави Ројтерс.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 ноември, 2020 19:25

СЕ СПРЕМА ВОЈНА: ИРАН нема да го замолчи убиството на научникот- Ќе одговориме одлучно!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Иран ќе даде „решителен одговор“ за атентатот врз неговиот најдобар нуклеарен научник Мохсен Фехризад, рече советникот на врховниот водач Али Хамнеи, додека некои весници во Техеран денес соопштија дека иранската одмазда „треба да вклучува напад врз израелскиот град Хаифа“.

„Без сомнение, Иран ќе одговори на криминалците кои го одзедоа животот на Мохсен Фахризад“, рече Камал Харази, кој е и шеф на стратешкиот совет во Министерството за надворешни работи, објави Ројтерс.

Фахризад, кого западните земји и Израел го нарекоа шеф на програмата за нуклеарно оружје во Иран, беше убиен во заседа во предградијата на Техеран во петокот, додека возеше автомобил придружуван од телохранители.

Некои ирански верски и воени водачи го обвинија деценискиот непријател Израел дека стои зад убиството, додава Ројтерс.

„Без сомнение, Иран ќе одговори на криминалците кои го одзедоа животот на Мохсен Фахризад“, рече Камал Харази, кој е и шеф на стратешкиот совет во Министерството за надворешни работи, објави Ројтерс.

Иран претходно го обвинуваше Израел за убиство на неколку ирански нуклеарни научници, почнувајќи од 2010 година.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денес одби да го коментира убиството, а во саботата Заки Ханегби, член на Ликуд и министер во владата, рече дека не знае кој го убил научникот.

Весникот Кајан Дејли, чиј уредник беше назначен од врховниот водач Али Хамнеи, повика на напад врз пристаништето Хаифа, доколку се покажат точни тврдењата за израелска вмешаност.

„Нападот треба да се пријави со таква сила што, покрај уништувањето на објектите, треба да предизвика и големи човечки жртви“, напиша уредникот Садола Зареј во колумна.

Ројтерс додава дека иранските власти се свесни за политичките и воените последици доколку го нападнат Израел, а исто така ваквиот чин би ги комплицирал напорите на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден да ги подобри односите со Иран кога тој ќе ја преземе функцијата на 20 јануари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Авиони на израелското воздухопловство бомбардираа 130 цели на движењето Хамас во појасот Газа во последните три часа. Портпаролот на палестинската Црвена полумесечин,а Мухамед Абу Мусабих изјави за Ал Арабија дека во моментов нема безбедни места во Газа, додавајќи дека секторот од север кон југ е под континуирано гранатирање.

„Тајмс оф Израел“ цитираше висок израелски функционер дека војната во Газа „ќе продолжи со денови или недели, можеби и подолго“.

„Нападите врз Газа ќе бидат извршени со максимална сила и во најголем обем, дури и ако тоа е на штета на израелските граѓани кои се затворени таму“, додаде тој.

Израелска армија: Ја презедовме контролата на целиот граничен појас со Газа

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагри изјави дека армијата е во состојба...

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...