Циклонот во Индија се однесува на големата бура која ја погодила Источна Индија на 13 април 2010 година. Бурата траела од 40 минути до 1 час.

Објавил: Перо Милчин | 11 јуни, 2019 20:35

СЕ СПРЕМА ОПАСНО НЕВРЕМЕ: Индија подготвува евакуација на 300 000 луѓе поради циклон!

Фото/Текст извор: ©Онлине магазин

Утре се очекува во долж западниот брег на Индија да удри силен циклон во државата Гуџарат.

Во долж западниот брег на Индија, утре се очекува да удри силен циклон. Циклонот ,,Вају”, што се формира во Арапското Море најверојатно ќе удри на западниот брег на Индија со ветришта со брзина од 135км/час.
Од Метеоролошката организација на Индија се соопштува дека циклонот би можел да го одложи напредувањето на годишниот монсун во останатиот дел на Индија, бидејќи ветрот ќе ги растера облаците над морето.

Утре се очекува во долж западниот брег на Индија да удри силен циклон во државата Гуџарат.

Циклонот во Индија се однесува на големата бура која ја погодила Источна Индија на 13 април 2010 година.

Бурата траела од 40 минути до 1 час. Според последните информации (15 април) во невремето загинале најмалку 126 лица. Најмалку 81 лица загинале во индиската држава Бихар, 43 во Западен Бенгал, и 4 во Асам. Два смртни случаи биле пријавени во Бангладеш.

Поголемиот број од смртните случаи биле жени и деца, задушени кога нивните домови биле уништени.

Според соопштението на локалните власти, циклонот целосно уништил 50.000 куќи од кал и трска во Западен Бенгал и најмалку 10.000 во Бихар. Во текот на невремето се урнал ѕид од затворот во дистриктот Арариа, поради што властите морале да преместат најмалку 600 затвореници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...