Луѓето стојат целосно и го штитат нашето Национално собрание и другите згради, и ние нема да дозволиме некој да го сруши и уништи имотот, рече Стефановиќ.

Објавил: Перо Милчин | 8 јули, 2020 21:22

СЕ СПРЕМА ХАОС КОГА ЌЕ ПАДНЕ МРАК: Министерот Небојша Стефановиќ изнесе загрижувачки информации

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

– За жал, имаме информации дека еден дел од демонстрантите, кога ќе се стемни, планира да спроведе одредени активности, немири, да оштети имот и да ја загрози безбедноста на луѓето. Ги повикувам сите луѓе да не се занимаваат со насилство, дека насилството нема да му биде дозволено на никого и дека нема да имаме насилство во Србија. Полицијата, како и вчера, никогаш не провоцира, изјави министерот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ.

Луѓето стојат целосно и го штитат нашето Национално собрание и другите згради, и ние нема да дозволиме некој да го сруши и уништи имотот, рече Стефановиќ.

Дозволени се протести, но да не се повреди некого и да се обиде да спроведе нешто со насилство за кое немате политичка поддршка од народот. Уште еднаш ги повикувам луѓето во Србија да се држат настрана од насилството. Секој може да протестира. Ниту еден од овој собир не е легален, изјави министерот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ кој ги негираше тврдењата на одредени портали дека полицијата е подготвена за водени топови.

– Апсолутно неточно. Нема водени топови, изјави Стефановиќ. 

Вечерва, нешто пред 20.30 часот, демонстрантите повторно предизвикаа немири во Белград, ја пробија оградата околу Собранието и се обидоа да влезат во салата на парламентот, но полицијата ги избрка со солзавец.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Полицајците фрлаа солзавец, а демонстрантите избегаа во правец на плоштадот Никола Пашиќ и кон Булеварот крал Александар. Некои лица во демонстрацијата се повредени, дојде брза помош и укажа на помош на еден маж.

ХАОС ВО БЕЛГРАД – ЗАПАЛЕНИ УЛИЦИТЕ: Граѓаните протестираат со шишиња и факели, полицијата употреби солзавец

Вечерва, нешто пред 20.30 часот, демонстрантите повторно предизвикаа немири во Белград,...

Протестите продолжија во раните утрински часови а националната гарда е распоредена во десетина држави, како и во округот Колумбија.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО АМЕРИКА: Во 25 градови полициски час – граѓаните палат се судирија со полицијата!

Протестите и немирите за смртта на Афроамериканецот Флојд продолжија во саботата...

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, ги повика граѓаните да ја соборат владата заради уривање на зградата на Народниот театар.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Масовен протест на улиците, уапсени 30 лица меѓу нив и сопругата на претседателот на Албанија (ВИДЕО)

Албанската полиција се судри во Тирана со приврзаниците на опозицијата кои протестираа...

Пред министерот Лончар, во парламентот пристигна лидерот на радикалите, Воислав Шешеj, на кого собраните извикуваа „уааа“.

ИНЦИДЕНТ ПРЕД СРПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Физички напад на министерот за здравство, Златибор Лончар!

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, неколку пратеници и симпатизери на партијата...