Во авионот бил возачот на претседателот на Конго и неговиот менаџер за логистика, како и неколку војници.

Објавил: Сара Фемина | 11 октомври, 2019 21:25

СЕ СРУШИ АВИОН ВО КОНГО: Има загинати меѓу кои и членови на кабинетот на претседателот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

 Се сруши товарен авион на истокот на Конго, загинаа сите осум патници и членови на екипажот.

Во авионот се наоѓале и некои од членовите на кабинетот на претседателот на Конго Феликс Чисекеди.

Нема преживеани. Сите тела се целосно изгорени, изјави советникот на претседателот Видије Чиманга.

Во авионот се наоѓале неколку војници, возачот на претседателот на Конго и неговиот менаџер за логистика. Тој се урна во шумска област на истокот на земјата, а причината за авионската несреќата сè уште не е позната.

Конго или уште позната како Конго-Бразавил или Мало Конго е држава во Централна Африка. Државата се граничи со Габон на запад, со Камерун на северозапад, со Централноафриканската Република на север, со Демократска Република Конго на запад и југ и со Ангола или поточно со ексклавата Кабинда на југозапад. На југозапад државата излегува на Атлантскиот Океан. Главен и најголем град е Бразавил, додека официјален јазик е францускиот.
Порано државата била француска колонија. По независноста, регионот Средно Конго во 1960 година станал Република Конго.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Дајан. Д. (26), кој беше во „Ауди“, се бори за својот живот во КК Крагујевац, додека тројца пак други млади се здобија со сериозни повреди.

Три семејства завиени во црно: Тешка несреќа ја потресе Србија- човекот си го погребува другиот син кој настрада во сообраќајка (ФОТО)

Во тешка несреќа помеѓу два автомобили кај Нови Пазар загинаа Демир Смајовиќ (22), Алмир...

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...