Во хеликоптерот се наоѓале двајца членови на екипажот, кои спрема докторските прегледи немаат тешки повреди и се наоѓаат вон животна опасност.

Објавил: Перо Милчин | 19 јули, 2019 0:23

СЕ СРУШИ ВОЕН ХЕЛИКОПТЕР ОД АРМИЈАТА НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА!

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Хеликоптер „Газела„ кој е во сопственост на Армијата на Република Србија, се сруши денеска попладне во регионот на аеродромот Лаџевци, во текот на редовната вежба. 

Од Министерството за одбрана соопштено е дека до несреќата дошло околу 19:10 часот, во регионот на селото Рутевац во општината Алексинац, во текот на редовната вежба за воздухопловна обука „аеродромско слетување„ и дека во таа прилика е оштетен хеликоптер газела ХО 42 од 1998 година од воздухопловната и против воздухопловната одбрана.

Хеликоптер „Газела„ кој е во сопственост на Армијата на Република Србија, се сруши денеска попладне во регионот на аеродромот Лаџевци, во текот на редовната вежба.

Во хеликоптерот се наоѓале двајца членови на екипажот, кои спрема докторските прегледи немаат тешки повреди и се наоѓаат вон животна опасност, се наведува во соопштението објавено на сајтот од министерството за одбрана.

Во наредните денови ќе се утврдува причината за несреќата.

Газела е лесен и повеќе наменски хеликоптер, кој се користи за обука на пилоти и лесен транспорт. Во Армијата на Република Србија овие хеликоптери се најбројни.

Се произведуваа по лиценца во фабриката во Мостар “СОКО”

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Видеото на преземањето на документите во Земун, ги снимила хрватската тајна служба, се дознава од истрагата.

ЕКСКЛУЗИВНО: Офицерот од видеото работел за Хрвати-Шокантни детали за шпионската афера во Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ дал налог...

Претседателот Вучиќ примен е на Војно медицинската академија, вчера во доцните попладневни часови, објави Ртс.рс.

НАЈНОВА ВЕСТ: Српскиот претседател Александар Вучиќ ИТНО примен во болница!

Генералниот секретар на претседателот на Република Србија денеска ја извести јавноста...

Србија остана без генијалецот Михаило Спориќ, поради што Кембрич прогласи три дневна жалост.

Српскиот генијалец Марко(22) почина од оваа врста на РАК: Нема врска со пушење, но оваа болест е најлоша од сите што ги знаеме!

Рак на белите дробови скоро па никогаш не дава никаков знак, но кога ќе се открие во...