На Твитер се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп, кој предложи за гаснењето на пожарот да се искористат „летечки водени танкери“.

Објавил: Сара Фемина | 15 април, 2019 21:30

Се сруши кулата на катедралата “Notr Dam” во Париз !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Како последица на пожарот кој ја зафати историската „Нотр Дам„ во Париз вечерва се урна и кулата во катедралата.

Голем пожар во 18:50 часот избувна вечерва во најпознатата катедрала во Париз „Нотр Дам„

Портпаролот на катедралата, Андре Фино, потврди дека целата структура на катедралата е во пламен.

Од полициските служби јавуваат да се избегнува овој простор и да се ослободи патот за возилата кој доаѓаат. Ова соопштение е доставено до јавноста бидејќи противпожарната служба и Итната помош мора да интервенираат нормално. Градоначалничката на Париз Ан Идалго на Твитер напиша дека противпожарните екипи се обидуваат да го стават под контрола огнот кои беснее.

„Ужасен пожар е во тек во катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарникарите се обидуваат да го стават под контрола огнот. На локално ниво сме мобилизирани и во постојан контакт со црковните власти, напиша на Твитер.

Фотографиите кои се објавени на социјалните мрежи покажуваат како излегува густ чад над 850 години старата готска градба.

 Од полицијата се уште не изјавуваат која е причината за пожарот, но се претпоставува дека е можно да е поврзано со реновирањето на катедралата.
Претседателот Емануел Мактон требаше да се обрати на јавноста, меѓутоа тој ја откажа прес конференцијата, поради поради за сега непознати причини.

На Твитер се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп, кој напиша за гаснењето на пожарот може да се искористат „летечки водени танкери“.
Богородичната црква или Нотр Дам е готска катедрала на источната половина на островот Сите на реката Сена во Париз. Името „Нотр Дам“ на француски значи „Нашата Госпоѓа“ (Богородица или Дева Марија).

Ова е една од најубавите готски катедрали во светот, градена низ целиот готски период. Скулптурите и витражите се одликуваат со големо влијание од натурализмот, за разлика од претходната романска архитектура.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Денеска се објавени првите фотографии од браќата терористи кои на католички Велигден извршија самоубиство и при тоа убија повеќе од 40 лица, пишува Дејли Мејл.

ОВА СЕ БОГАТИТЕ ТЕРОРИСТИ КОИ УБИЈА 40 ЛИЦА ВО 2 ХОТЕЛИ ВО ШРИ ЛАНКА!

Браќата Ибрахим се синови на милионерот Јонус Ибрахим, кој е богат трговец, а образованието...

Во 2013 година, биле оставени трите кошници на покривот на катедралата за проектот за биолошка разновидност од Николас Жион, кој прв изјави дека пчелите се во ред и го преживеале пожарот.

НЕВЕРОЈАТНО: 200.000 пчели го преживеале пожарот во Нотр Дам

Неверјатно е тоа што и покрај големиот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам, 200.000...

Постоечките банкноти во апоени од 500 евра ќе продолжат да бидат законско платежно средство, што значи дека граѓаните и понатаму ќе можат да ги користат за плаќање или за штедење.

Една од највредните банкноти заминува во историјата- ќе се издава само уште 4 дена

До петок 26. Април, Централната банка на Германија (Бундесбанка) и Централната банка...