Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 декември, 2019 9:45

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската држава Јужна Дакота.

Како што соопштија локалните власти, авионот со 12 патници се урнал веднаш по полетувањето од аеродромот во градот Чемберлен. Авион бил на пат кон Ајдахо Фолс, во државата Ајдахо.

Амриканските медиуми соопштуваат дека во времето на полетувањето на авионот во Чемберлен во сила било предупредување за големо зимско невреме.

Причината за падот на авионот сеуште не е позната, но властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите.

Неодамна две лица загинаа во авионска несреќа на Алјаска, кога хидроавион на авиокомпанијата „Такуан Ер”, во кој се наоѓале пилотот и патник, се урна во пристаништето Метлакатла, недалеку од градот Кечикан, во југоисточниот дел на оваа американска сојзуна државата.

Ова беше втора авионска несреќа во Алјаска на летало од „Такуан Ер” во период од една недела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Планинарот паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загина планинар во Словенија

Во областа Острица во Словенија при пад во провалија загина планинар (69), јави дописникот...

Снегови продолжуваат да паѓаат во делови од земјата, а властите соопштија дека списокот на жртви сè уште не е конечен, пренесува Ројтерс.

СТРАШНО: Ладен бран во Авганистан усмрти најмалку 17 лица за еден ден – листата не е конечна(ВИДЕО)

Најмалку 17 лица починаа денес како резултат на ненадејниот студен бран што го зафати...

Иранските службеници рекле дека техничките проблеми се одговорни за падот на авионот на украинската компанија, кој се урнал непосредно по полетувањето од меѓународниот аеродром "Имам Хомеини", при што загинале сите 176 патници и членови на екипажот.

УКРАИНСКИОТ АВИОН ГО ПОГОДИЛ ПРОЕКТИЛ: 176 патници ни криви ни должни го изгубија животот!

Се поголеми се сомнежите во проценката на Иран дека авионот на украинската авио-компанија...