Според првичните проценки, авионите паднале во морето.

Објавил: Едмонд Бекири | 26 март, 2020 10:12

СЕ СРУШИ РУСКИ АВИОН ВО КРИМ: Се трага по членовите на екипажот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот борбен авион Су-27 исчезна од радарот над Црното Море, на 50 километри од градот Феодосија на Крим, соопшти руското Министерство за одбрана.

Според првичните проценки, авионот паднал во морето.

“Околу 20.10 часот на 25 март, сигналот на авионите Су-27 исчезна од радарот за време на летот над Црното Море, на 50 километри од градот Феодосија. Во областа во 20.11 часот беше активирана радио сигнална светлина.”, Велат од Министерството.

При претресот и спасувањето се вклучени два авиони на Јужниот воен округ, но временските услови во областа ја комплицираат потрагата.
Цивилните бродови и морнарицата беа испратени на местото на несреќата.

Руски вооружени сили

Од 1991 до крајот на 90-те години руската армија се соочила со голем недостиг на нова опрема и финансирање. Од околу 6.000.000 воен персонал во 1990 година, денеска руската армија е намалена на нешто повеќе од 1.100.000 луѓе во 2009, вклучувајќи околу 2.000 авиони (на пример Миг-29, Су-27, Миг-31), 955 бомбардери, околу 23.000 тенкови, во близина 22.000 далекобојни артилериски системи, околу 50 подморници, околу 100 надводни воени бродови. Руската Федерација има најголем арсенал на нуклеарно оружје во вредност од блиску 12.000 нуклеарни глави.

Стратешките ракетни сили се опремени со вкупно 446 интерконтинентални ракети од типот 4. Р-36МУТТХ има дострел над 15.000 километри. Предвидените воени трошоци за 2010 година биле 35 милијарди долари, седми по големина во светот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред смртта на португалското момче, Алиот беше најмладата жртва на европски абориџински вирус.

ПОЧИНА ТИНЕЈЏЕР(14) ВО ПОРТУГАЛИЈА: Постана најмладата жртва на КОРОНА ВИРУСОТ во Европа!

Тинејџер од Португалија (14), без хронични заболувања, стана најмладата жртва на коронавирус...

Шафер (54), кој беше во брак и имаше две деца, вчера беше пронајден мртов во близина на железничката пруга.

ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ИЗВРШИ САМОУБИСТВО ПОРАДИ КОРОНА: Бил загрижен поради последиците на епидемијата!

Министерот за финансии на Хесе, Томас Шафер се самоуби затоа што бил „длабоко загрижен“...

В.П. сопственик на белградска компанија за производство на авионика, инструменти и авто-пилоти, почина на 26 март.

ОВА Е НАЈМЛАДАТА ЖРТВА ОД КОРОНА ВО СРБИЈА: Зад себе остави 4 деца- се заразил на прослава!

Фаталното патување на В.П. (48) од Белград, кој на 11 март, беше да ја слави 70-годишнината...

Инаку страдал од кардиомиопатија, имал хипертензија, хронично опструктивно белодробно заболување и дијабетес мелитус.

КОРОНА ЗЕДЕ УШТЕ ДВА ЖИВОТИ ВО СРБИЈА: Починаа две лица од Белград и Ниш!

Во текот на ноќта во Србија починаа уште двајца пациенти, во кои беше потврден вирусот...