Тајванските медиуми објавија дека се урнала ниска зграда во која се наоѓала продавницата и дека во тек се спасувачки операции за луѓето кои биле во таа зграда. Најмалку еден вагон излетал од шините на железничка станица на источниот брег

Објавил: Сара Фемина | 18 септември, 2022 11:25

Се урна зграда во силниот земјотрес на Тајван, во тек е спасувачка акција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, еден ден по земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди островот, соопшти Централната метеоролошка служба.

Тајванските медиуми објавија дека се урнала ниска зграда во која се наоѓала продавницата и дека во тек се спасувачки операции за луѓето кои биле во таа зграда. Најмалку еден вагон излетал од шините на железничка станица на источниот брег!

Епицентарот на земјотресот бил на околу 42,7 километри северно од округот Таитунг во источен Тајван. Сепак, нема извештаи за жртви или поголема материјална штета.

По вчерашниот земјотрес, локалните медиуми објавија за уривање на стара куќа од тули, оштетување на мост, срушени предмети од полици на продавниците, запрени лифтови во високите згради, привремено прекинати железнички линии и други проблеми.

Претставник на Централната метеоролошка управа денеска изјави дека последователните потреси би можеле да траат месец до два. Јапонија издаде предупредување за цунами по земјотресот.

Во септември 1999 година, островот, кој се наоѓа на границата меѓу евроазиската и филипинската плоча, беше погоден од земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа повеќе од 2.400 луѓе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24...

Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на 23,5 проценти од гласовите за ГЕРБ, додека зад нив со 19,5 проценти е „Продолжуваме со промените“ на експремиерот Кирил Петков. Седум партии и коалиции ќе имаат свои пратеници во идниот 48. парламент.

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни...

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со...