Бугарите никогаш не биле фашисти тие само биле Јавно претпријатие за администрација, тие се наши браќа.

Објавил: Мате Парлоф | 15 јануари, 2021 12:42

Се јави и Пендрековски: Палењето на знамето е за осуда, прости ми љубави

Фото/Текст извор: ©принтскрин / магазин

Претседателот ПендреКовски со изјава за  палењето на братското знаме на Бугарија на Вевчанскот карневал, се јави веднаш Бугарското МНР и остро го осудија влегувањето на Македонската Пполиција и тепањето на „хората„

– Палењето на знамето на Браќата Бугари за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Со вас треба да се сакаме, да се љубиме, љубави моја прости ми

Вака напиша на својот фејбук профил претседателот на една Држава. Тој исто така додаде дека  барем полицајците повежбале малце како се спречува бунт и сега дефинтивно сме спремни за во Европа

На едно прашање од еден новинар од една агенција, ПендреКовски: „Оваа акција долго ја планиравме со Зоќета, знаевме дека Македонците ќе се соберат во Вевчани, и удривме, пуштивме од Скопје цела една екипа добро увежбана, и потрошивме некој динар, значи цели 30,000 Евра не чинеше оваа акција ама барем им го растуривме карневалот и транспарентно и посветено покажавме како се сака држава.

На ова остро реагираше Зоќо: Ние сме биле секогаш за Европска Македонија и на еден транспарентен, демократски начин покажавме како се брани држава. Откога добивме инфомрации од Ахмети дека во Вевчани се спрема бунт, веднаш испративме една цела чета, нежалејќи пари бидеки здравјето на нашиот народ ние многу важен, рече  Зоќо и се фати за срцето да покажи колку му е до Македонскиот народ.

На прашањето за проблемите со Бугарија премиеро Зоќо изјави дека Бугарите никогаш не биле фашисти и дека тие само биле Јавно претпријатие за администрација, и дека тие се наши браќа.

Новинарот од една агенција го праша и Филипче кој беше заедно зо Зоќета, до каде се вакцините, на ова тој изјави, па вака да ви кажам вакцините се на пат, до Марибор Словениа, но сега заврнало голем снег и шоферот фатил корона па е во карантин во Марибор, и дека се надева дека шоферо ќе оздрави па со господ напред ќе тргне да ги носи вакцините на кај Македонија.По мој налог инаку месарите ги испразнија фрижидерите и таму ќе ја чуваме вакцината за да не купува,ме нови фрижидери, бидејки ние сме траспарентна Влада и не сакаме додатниу трошоци.

Инаку Филипче рече дека жали дека сега во неговиот тим не е Боки 13 ка оти тој бил многу способен, и досега ќе сме биле сите вакцинирани, оти Боки познавал многу големи луѓе.

И додека ние го пишувавме ова се јави братска Бугарија и остро реагираа за влегувањето на полицијата во Вевчани 

Текстот е САТИРА и не соодејстува со реалноста.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сатира

Министерството за транспорт и врски денес соопшти дека по долги консултации со експерти од министерството за здравство, донесена е одлука за затворање на новиот експресен автопат што ги поврзува Охрид и Кичево и стопирање на сите што патуваат по него.

Нови мерки против Ковид 19: Затворен автопатот Охрид – Кичево

Министерството за транспорт и врски денес соопшти дека по долги консултации со експерти...

Одговорност од прв до последен за сите што си ги мереле со Рената мора да има. За никој да не се дрзне утре да си го мери со Радмила!

Костадинов: Мицкоски да каже кои ВМРОвци си го мереле со Рената Дескоска!

Борецот за правда и антикорупција, Костадин Костадинов Манулач, кого цел регион го...